Żyj bardziej! Portal dla ludzi dojrzałych

8 faktów na temat szczęścia

Krążą w naszej podświadomości nieustannie. Które z faktów mogą nas przybliżyć lub oddalić od poczucia szczęścia?

#1 Niektórzy rodzą się szczęśliwi

Rzeczywiście, są osoby niejako predystynowane do tego, by być szczęśliwymi. To optymiści, którzy w każdym położeniu potrafią znaleźć pozytywną stronę. Jak jednak wiadomo, geny to nie jedyny czynnik odpowiedzialny za poziom odczuwanej w życiu satysfakcji. Nie bez wpływu są okoliczności zewnętrzne czy podejmowane przez nas działania.

#2 Pieniądze dają szczęście… umiarkowane

Wbrew popularnemu powiedzeniu, szczęście można kupić, a przynajmniej niewielką jego część. Badania pokazują, że środki materialne przyczyniają się do naszego zadowolenia z życia, jeśli dają względną stabilizację. Na zapewnieniu podstawowych potrzeb relacja pieniądze-szczęście się jednak kończy. Bogactwo nie sprawia bowiem, że jesteśmy znacznie bardziej zadowoleni z życia niż pozostali śmiertelnicy. Prawdziwą radość przynosi natomiast możliwość obdarowywania innych.

#3 Lepszy jest ograniczony wybór

Wydaje nam się, że im więcej mamy opcji, tym lepiej. Tymczasem uczeni dowodzą, że zbyt szeroki wybór może być źródłem cierpienia, a nie szczęścia. Psycholog Barry Schwartz twierdzi, że kiedy dostajemy zbyt wiele możliwości, czujemy się zestresowani i mniej zadowoleni z podjętej decyzji. Posiadanie całej palety opcji sprawia, że zastanawiamy się potem, czy nie straciliśmy lepszej szansy. Uczony nazywa to „paradoksem wyboru”.

#4 Szczęście to inni ludzie

Jest w tym sto procent prawdy. Christopher Peterson z Uniwersytetu Michigan twierdzi, że najlepszą radą, jakiej może udzielić, jest taka, byśmy zadbali o nasze relacje międzyludzkie. To one są najskuteczniejszym buforem wszelkich życiowych niepowodzeń i trudnych przeżyć.

#5 Źle oceniamy, co nas uszczęśliwi

Prof. Daniel Gilbert odkrył, że niemal nigdy rzeczy nie są tak dobre albo tak złe, jak pierwotnie zakładaliśmy. Jesteśmy bardzo kiepscy w przewidywaniu naszych przyszłych uczuć. Ekspert twierdzi, że znacznie lepszym wskaźnikiem w tym względzie są opinie znajomych albo rodziny.

#6 Szczęście to życie w zgodzie z wartościami

Zdaniem psychologów, nie można osiągnąć szczęścia, jeśli nie zostanie spełniony ten warunek. Aby sobie uświadomić, co jest dla nas ważne, można wykonać proste ćwiczenie. Wyobraź sobie, że masz magiczny miecz, który zapewni ci akceptację i podziw wszystkich innych ludzi na Ziemi. Co byś wtedy zrobił ze swoim życiem? Tworząc w głowie taki scenariusz, najprościej się przekonać, jakie są nasze wartości.

#7 Szczęście potrafi zmienić geny

Naukowcy twierdzą, że kiedy czujemy się szczęśliwi, nasze ciało dostaje pozytywne instrukcje, które przekładają się na lepsze funkcjonowanie organizmu. Dzięki tej emocji, możemy skuteczniej zwalczać infekcje czy wirusy.

#8 Wraz z wiekiem inne rzeczy dają szczęście

Im stajemy się starsi, tym większą przyjemność czerpiemy z codziennych, prozaicznych czynności. Dojrzałe osoby bardziej doceniają czas spędzony ze swoją rodziną, potrafi ich też uszczęśliwić wyraz czyjejś twarzy czy zwykły spacer w parku. Młodsi są bardziej wymagający – aby poczuli się szczęśliwi, musi wydarzyć się coś bardziej „niezwykłego”.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Ta strona wykorzystuje pliki cookie i zewnętrzne skrypty, aby zwiększyć wygodę korzystania z niej. Kontynuując korzystanie z serwisu, wyrażasz na to zgodę. Akceptuję Czytaj więcej