redakcja@aktywni-plus.pl
Opiekun seniora – zawód dla dojrzałych
Wielu ludzi obawia się przejścia na emeryturę i zastanawia, czy ich nowe życie ograniczy się już tylko do opieki nad wnukami i samotnych wieczorów przez telewizorem. Okazuje się, że emerytura może być ekscytującym rozdziałem życia, czasem na poznawanie nowych kultur, naukę języków obcych, i nowe wyzwania zawodowe. Opiekun seniora to zawód szczególnie atrakcyjny właśnie dla osób dojrzałych.
Opiekun seniora – zawód dla dojrzałych
Rosnąca popularność zawodu opiekuna seniora stawia przed dojrzałymi Polakami nowe perspektywy. Jak potwierdzają eksperci, opiekunowie w wieku 50+ są najbardziej poszukiwani na rynku pracy ze względu na zaradność, cierpliwość i zdrowy rozsądek, który pozwala odnajdywać się w nowych sytuacjach.
Profesjonalny opiekun osoby starszej lub niepełnosprawnej wspiera podopiecznego w codziennych czynnościach, z którymi osoba niesamodzielna nie może sobie poradzić ze względu na stan zdrowia czy ograniczenia fizyczne. Opiekun dba o regularne, prawidłowe przyjmowanie leków, towarzyszy podopiecznemu podczas wizyt u lekarza, pomaga w kąpieli, ubieraniu się czy przygotowywaniu posiłków. Spędza czas z seniorem jako jego towarzysz, proponując spacery, gry czy lekturę. Co ważne, opiekun osoby starszej lub niesamodzielnej nie wykonuje zabiegów pielęgnacyjnych, zastrzyków, ani nie opatruje ran. Opiekun seniora może pracować w prywatnym domu podopiecznego, a także w domu starców czy domu pomocy społecznej. Polacy chętnie decydują się na wyjazdy na kontrakty zagraniczne do Niemiec i Wielkiej Brytanii, gdzie pracują w prywatnych domach swoich podopiecznych.
Jak podkreślają eksperci, średnia wieku w Europie stale rośnie, coraz większe jest także zapotrzebowanie na profesjonalne usługi opiekuńcze. Zawód opiekuna seniora to perspektywa szczególnie atrakcyjna dla osób dojrzałych, o ukształtowanej osobowości, doświadczonych i operatywnych.
Profesjonalny, czyli wykształcony? Niekoniecznie
Obecnie firmy oferujące usługi z zakresu opieki senioralnej kładą szczególny nacisk na edukację i kompleksowe przygotowanie opiekunów do codziennego wsparcia seniorów. Na co może liczyć osoba przygotowująca się do pracy w tym zawodzie?
– Przy wyborze firmy organizującej kontrakt warto zadbać o jak najszerszy zakres szkoleń i zajęć przygotowujących do pojęcia nowej pracy. W Promedica24 organizujemy szkolenia z opieki na osobą niesamodzielną, a także z pierwszej pomocy przedmedycznej. W każdej dziedzinie dobre przygotowanie jest kluczowe – także w dziedzinie opieki nad seniorami. Osoba pewna swojej wiedzy i umiejętności jest w stanie profesjonalnie zaopiekować się podopiecznym, ale, co nie mniej ważne, sama w nowych warunkach czuje się znacznie pewniej i spokojniej – mówi Marta Parafińska.
Aby zostać profesjonalnym opiekunem osoby starszej, nie trzeba mieć kierunkowego wykształcenia związanego z psychologią, fizjoterapią, andragogiką (pedagogiką dorosłych) czy medycyną. Zawód ten mogą podjąć wszystkie osoby ze średnim wykształceniem, niezależnie od wieku.
– Wielu współpracujących z nami opiekunów zaczynało od opieki rodzinnej. Zdobywali doświadczenie w opiece nad niesamodzielnym rodzicem czy małżonkiem. Takie osoby posiadają szereg cennych umiejętności, ale dodatkowo przechodzą u nas profesjonalne szkolenia, które precyzyjnie przygotowują ich do pracy w zawodzie opiekuna. Poza kompleksowym zakresem kursów, uprawniających do pracy w zawodzie, przechodzą też szkolenia z zakresu aktywizacji osób starszych z chorobą otępienną. Ciekawym doświadczeniem są także warsztaty z kombinezonem geriatrycznym, które pomagają na własnej skórze przekonać się, jak czuje się niesamodzielny senior. Dzięki temu na potrzeby podopiecznego patrzy się z zupełnie nowej perspektywy – tłumaczy Marta Parafińska.
A jeśli nie dam sobie rady…?
Wiele osób rozważających pracę w zawodzie opiekuna obawia się nowych wyzwań. Zwłaszcza, gdy praca ma być wykonywana w innym kraju: czy moje umiejętności językowe wystarczą, bym się porozumiał? Co z barierą kulturową?
Oprócz kursu językowego, przygotowującego opiekunów do porozumiewania się w obcym języku na poziomie komunikatywnym i profesjonalnych szkoleń tematycznych, opiekunowie współpracujący z profesjonalnymi firmami mogą liczyć na stałą opiekę i kontakt z polskojęzycznymi koordynatorami.
– W trakcie realizacji kontraktu w Niemczech czy w Wielkiej Brytanii nasi opiekunowie mogą liczyć na stałe wsparcie dedykowanych im Opiekunów Kontraktu. Świadomość, że w każdej chwili można zwrócić się do nich z pytaniem, uzyskać pomoc w nagłych, nieprzewidzianych przypadkach jest, jak przekazują nam opiekunowie, wprost nie do przecenienia. Nasi opiekunowie wiedzą, że w trudnych chwilach nie są pozostawieni sami sobie i zawsze mogą liczyć na nasze wsparcie, poradę, a nawet zwykłą rozmowę, która nierzadko pozwala rozładować emocje i wspólnie znaleźć dobre rozwiązania. Dzięki temu praca w tym zawodzie staje się ciekawa, wartościowa i dostarczająca nowych doświadczeń – podkreśla Marta Parafińska.