Żyj bardziej! Portal dla ludzi dojrzałych

Naturalne piękno – poznaj dobroczynne właściwości ziół

Od setek lat znane są dobroczynne właściwości ziół oraz ich zbawienny wpływ na włosy, skórę i paznokcie. Ich działanie zostało udowodnione testami dermatologicznymi, dzięki którym mogły stać się składnikami powszechnie dostępnych kosmetyków. Po które zioła sięgać? Na jakie problemy je stosować i w jakiej formie będą najskuteczniejsze? Koniecznie sprawdź!

Ziołowa kuracja na wszystko

Poza oczywistym zastosowaniem, jakim są napary i herbaty ziołowe, mające leczyć wiele schorzeń (np. cukrzycę czy choroby układu pokarmowego), zioła znalazły również zastosowanie w kosmetyce. Już wiele lat temu odkryto ich zbawienne w leczeniu chorób skóry właściwości, przyspieszone gojenie ran oraz działania łagodzące podrażnienia.

Oczywiście jak do wszystkich preparatów i kremów, również do tych na bazie naturalnych ziół należy podejść z rozwagą. Nieodpowiednie dobranie ziół do problemów skóry może je tylko nasilić i utrudnić leczenie. Po jakie kremy warto zatem sięgać i jak je stosować?

Szałwia

Do ogromnych zalet szałwii należą jej właściwości przeciwzapalne, odkażające i normalizujące. Jest wręcz idealnym składnikiem dla osób w każdym wieku, zmagających się z nadprodukcją sebum, łojotokiem i niektórymi odmianami trądziku, również u osób dorosłych.

Szałwia wspomaga oczyszczanie skóry i normalizuje pracę gruczołów łojowych. Ponadto jest również nieocenionym sprzymierzeńcem w walce z łuszczycą oraz grzybicą skóry na całym ciele. W kosmetyce szałwia jest również wykorzystywana przy produkcji kremów przeznaczonych dla cery naczynkowej, gdyż skutecznie uszczelnia i wzmacnia naczynia krwionośne.

Pokrzywa

Pokrzywa to prawdziwa bomba dobroczynnych składników, przywracająca piękny wygląd skóry i włosów. Zawiera barwniki roślinne jak chlorofil a i b, B-karoten, ksantofile, witaminy z grupy B, witaminę C, kwas foliowy, żelazo, magnez, wapń i wiele innych multifunkcyjnych elementów.

Do głównych zalet kosmetycznych pokrzywy można zaliczyć jej działanie oczyszczające i antyoksydacyjne. Stanowiąca składnik toników i kremów, przyczynia się do oczyszczania skóry, zwężania porów, a także wyregulowania pracy gruczołów i łagodzenia ropnych stanów zapalnych.

Jako składnik kosmetyków do włosów, pokrzywa wykorzystywana jest głównie w szamponach, maskach i odżywkach przeznaczonych do włosów przetłuszczających się, ale spotkać ją można również w specyfikach dla skóry głowy dotkniętej łupieżem, czy nadmiernym wypadaniem włosów.

Skrzyp polny

Jedno z najpopularniejszych ziół wykorzystywanych jako składnik kosmetyków naturalnych. Jest bogatym źródłem witamin C, A i E, a także składników mineralnych jak np. krzem potas, magnez, mangan, wapń, fosfor i flawonoidy.

Skrzyp polny jest składnikiem, który przynosi zauważalne korzyści zarówno przy stosowaniu zewnętrznym w postaci kremów i toników, jak również przy stosowaniu wewnętrznym jako napar, czy dodatek do herbaty. Do jego głównych zalet należą działanie oczyszczające, przeciwbakteryjne i przeciwzapalne.

Za sprawą dużej ilości krzemu, skrzyp polny jest również świetnym wyborem dla wszystkich, którzy pragną utrzymać zdrowy wygląd skóry, jej jędrność i sprężystość. Jest naturalnym antyoksydantem, który sprawdza się doskonale w kremach przeciwzmarszczkowych. Wzmacnia skórę, niwelując przedwczesne zmarszczki oraz w niewielkim stopniu spłycając te, które już powstały.

Skrzyp jest również niezastąpionym sprzymierzeńcem normalizujących pracę gruczołów, łagodzącym stany zapalne i uszczelniającym naczynia krwionośne, dzięki czemu jest odpowiedni dla osób w każdym wieku, szczególnie jednak dla posiadaczy cery dojrzałej.

Fiołek trójbarwny

Znany szerzej pod nazwą bratek – zawiera spore ilości m.in. flawonoidów, soli mineralnych, witamin C i E, karotenoidy, saponiny, składniki mineralne oraz kwas salicylowy i salicylan metylu.

Dzięki tym i innym składnikom aktywnym, bratek jest rewelacyjnym sprzymierzeńcem w walce z niedoskonałościami cery w każdym wieku. Wspomaga przemianę materii, oczyszcza z toksyn, normalizuje pracę gruczołów, a nawet reguluje wydzielanie potu. Jest polecany głównie osobom zmagającym się z niektórymi odmianami trądziku, również u osób dorosłych oraz z egzemą.

Rozmaryn

Rozmaryn stanowi bogate źródło flawonoidów, które wykazują silne działania antyoksydacyjne. Jest więc jednym z najskuteczniejszych ziół wykorzystywanych podczas walki z procesami starzenia skóry, co czyni go również doskonałym składnikiem kremów przeznaczonych dla cery dojrzałej.

Ponadto, rozmaryn rewelacyjnie oczyszcza skórę, działając ściągająco i antyseptycznie, co jest szczególnie ważne u osób dorosłych, zmagających się z tłustą skórą i niektórymi odmianami trądziku.

W postaci kremów i maści, rozmaryn sprawdza się doskonale jako składnik opóźniając powstawanie pierwszych zmarszczek. Działa ujędrniająco i poprawia ukrwienie, przez co przyczynia się również do szybszej regeneracji skóry i spłycenia blizn. Wykazuje również silne działanie rozjaśniające przebarwienia i wyrównuje koloryt.

Przeciwwskazania do stosowania składników ziołowych

Głównym przeciwwskazaniem do stosowania któregoś z ziół, jest oczywiście złe dobranie go do potrzeb skóry. Większość z nich ma działanie oczyszczające i ściągające, a więc takie, które może wywołać podrażnienie u osób ze szczególnie wrażliwą cerą lub uczulonych, na którykolwiek ze składników. Mimo iż większość kosmetyków naturalnych ma działanie bardzo łagodne i nieinwazyjne konieczne jest stosowanie ich rozważnie i z umiarem.

Przy stosowaniu zewnętrznym właściwie nie ma większych przeciwwskazań do korzystania ze składników ziołowych w kosmetykach, jednak jeśli decydujemy się na wprowadzenie ziół również w formie naparów i suplementów, konieczna jest konsultacja z lekarzem, który na podstawie indywidualnej karty zdrowia, będzie w stanie określić jakie zioła będą w stanie pomóc na dolegające nam problemy, a jakie wręcz mogą zaszkodzić.

Autorką artykułu jest Marysia – redaktorka magazynu internetowego NMAG.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Ta strona wykorzystuje pliki cookie i zewnętrzne skrypty, aby zwiększyć wygodę korzystania z niej. Kontynuując korzystanie z serwisu, wyrażasz na to zgodę. Akceptuję Czytaj więcej