redakcja@aktywni-plus.pl
Leczenie dyskopatii – jakie znamy metody?
Dyskopatia to choroba zwyrodnieniowa krążka międzykręgowego (potocznie nazywanego dyskiem). Schorzenie to polega na uszkodzeniu krążka międzykręgowego (dysku), czyli sprężystego elementu odpowiadającego za amortyzację, znajdującego się pomiędzy kręgami. Krążek międzykręgowy składa się ze znajdującego się wewnątrz galaretowatego jądra miażdżystego, szczelnie zamkniętego przez otaczający je pierścień włóknisty. Dyski, zwłaszcza w odcinku szyjnym i lędźwiowym, są elementami najbardziej ruchomymi przez co są narażone na duże przeciążenia i najczęściej ulegają uszkodzeniom powodującym ucisk i drażnienie korzeni rdzeniowych, rdzenia kręgowego lub innych struktur kanału kręgowego. Pojawiają się dolegliwości bólowe powodowane przez ucisk mechaniczny.
Objawy dyskopatii
Pierwsze, najczęściej bagatelizowane objawy dyskopatii to pobolewanie pleców po długiej jeździe samochodem, czasami po joggingu albo spaniu na nowym łóżku. Ból szybko mija, ale z czasem staje się coraz bardziej dokuczliwy i pomocne są tylko leki przeciwbólowe. Należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem, bo zlekceważenie sygnałów ostrzegawczych ma swoje konsekwencje. Pojawiają się bóle w zajętym odcinku kręgosłupa wzdłuż dróg nerwowych, czyli rwa kulszowa. W obrębie unerwienia występują zaburzenia czucia, drętwienia i mrowienia. Z czasem pojawia się niedowład, osłabienie lub porażenie skutkujące całkowitą utratą siły mięśni prowadzącą do zaniku mięśni. Rozwój choroby powoduje z czasem nasilenie dolegliwości bólowych przez naciągnięcie uciśniętych nerwów. Zaburzenia czucia w kończynach dolnych powodują osłabienie mięśni stopy i podudzia a w rezultacie niedowłady kończyny dolnej. Często dyskopatia powoduje zaburzenia zwieraczy pęcherza moczowego i/lub odbytu, odnotowano także zaburzenia potencji i libido.
Leczenie dyskopatii
Część dolegliwości spowodowanych dyskopatią kwalifikuje się do leczenia nieoperacyjnego. Leczenie zachowawcze, stosowane jest w przypadkach, gdy nie doszło do przerwania ciągłości pierścienia włóknistego, bez względu na stopień jego uszkodzenia. W leczeniu zachowawczym dużą rolę odgrywają metody z zakresu fizjoterapii. W przypadkach, kiedy leczenie zachowawcze zakończyło się niepowodzeniem i w przypadkach niekwalifikujących się do leczenia zachowawczego proponowana jest interwencja chirurgiczna. Operacje kręgosłupa można przeprowadzić metodą klasycznego zabiegu chirurgicznego lub za pomocą najnowocześniejszych procedur małoinwazyjnych. W Centrum Leczenia Chorób Kręgosłupa Carolina Medical Center leczenie przepukliny krążka międzykręgowego wykonywane jest przy zastosowaniu małoinwazyjnej metody DISCOGEL® polegającej na wstrzyknięciu żelu do jądra krążka międzykręgowego. Klinika do zabiegów przepuklin krążka międzykręgowego (dyskopatii) stosuje też endoskopową chirurgię kręgosłupa metodą Joimax®, która jest rewolucyjna w leczeniu schorzeń kręgosłupa.
Więcej na ten temat dowiesz się na: https://kregoslup.carolina.pl/baza-wiedzy/endoskopowe-leczenie-dyskopatii-bezpieczenstwo-i-szybki-powrot-do-zdrowia-2/.
Dzięki nowoczesnym metodom leczenia dyskopatii pacjenci powracają do normalnej aktywności a ilość powikłań pooperacyjnych jest minimalna.