redakcja@aktywni-plus.pl
Dlaczego stosować witaminę C w dojrzałym wieku?
Witamina C od lat jest ważnym tematem rozważań naukowców, lekarzy, specjalistów zajmujących się zdrowym stylem życia i ludzi, którzy doskonale wiedzą, że jest ona niezbędna i podstawowa. Ma szeroki wpływ na ludzki organizm. Dlaczego warto stosować witaminę C w dojrzałym wieku?
Czy potrzebna nam suplementacja witaminy C?
Kwas askorbinowy jest witaminą rozpuszczalną w wodzie, mającą kluczowy wpływ na zdrowie człowieka. Warto przypomnieć tutaj historię szkorbutu, czyli choroby marynarzy, w diecie których, podczas morskich wypraw bardzo brakowało tej podstawowej i niezbędnej witaminy. Witamina C jest dla nas tym bardziej istotna, ponieważ jesteśmy jedynym gatunkiem, który nie potrafi sam wyprodukować jej w swoim organizmie. Sprawia to, że jej suplementacja i spożycie jest jednym z czynników zapewniających szeroko pojęte zdrowie.
Medycyna holistyczna znajduje zastosowanie dla tej witaminy praktycznie w każdej jednostce chorobowej, gdyż jest ona jednym z najsilniejszych antyoksydantów. Sprzyja zatem ochronie organizmu przed działaniem wolnych rodników.
Kwas askorbinowy jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania naszego głównego organu sterującego – mózgu. Bierze udział w zwalczaniu stresu oksydacyjnego, który jest niebezpieczny i negatywnie wpływa na cały organizm. Wywoływany jest przez używki, intensywny, regularny wysiłek fizyczny, niewłaściwą dietę, zanieczyszczenie środowiska, np. metalami ciężkimi i pestycydami, wiek oraz stres. Należy jak najszybciej, systematycznie usuwać go z organizmu poprzez suplementację właściwej witaminy C. Nasila ona procesy neuromodulacyjne, czyli formowanie połączeń nerwowych w mózgu oraz powstawanie nowych naczyń krwionośnych – tzw. angiogenezę.
Odpowiednie spożycie witaminy C wpływa na zmniejszenie wytwarzania cytokin prozapalnych w ludzkim organizmie, takich jak IL 1- alfa, TNF – alfa, IL-8-, nadmiar tych interleukin powiązany jest ze wzrostem ryzyka rozwoju nowotworów, zaburzeń pracy komórek wątrobowych i układu kostnoszkieletowego. Szczególny problem stanowią dodatkowe czynniki sprzyjające stanom zapalnym, jak zaburzenia metaboliczne, otyłość, cukrzyca typu II, które same w sobie przyczyniają się do nadprodukcji interleukin , takich jak IL-6, TNF-alfa, zwiększając tym samym ryzyko wielu chorób. A powszechnie wiadomo, jak bardzo duża część społeczeństw krajów cywilizowanych ma kłopot z w.w dolegliwościami. Badania potwierdzają, że odpowiednio wysokie spożycie witaminy C pomaga w walce ze zbędnymi kilogramami, , gdyż wpływa pozytywnie na pracę hormonów głodu i sytości.
Witamina C zatem wspiera formowanie otoczek mielinowych oraz przesyłanie wiadomości poprzez neuroprzekaźniki, między innymi odpowiedzialne za zapamiętywanie, czyli wpływa pozytywnie na procesy uczenia się. Witamina C pobudza układ odpornościowy, gdyż zwiększa aktywność białych krwinek oraz interferonu, przez co jest stosowana jako czynnik zapobiegający infekcjom górnych dróg oddechowych. Skraca ich czas i łagodzi objawy. Usuwa skutecznie stany zapalne, które towarzyszą nam w przypadku wielu zaburzeń zdrowotnych.
Witamina C witaminą piękna
Nie możemy zapomnieć o nieocenionej roli Witaminy C na syntezę kolagenu, czyli na proces odmładzania organizmu, odmładzania i regeneracji skóry, działania przeciwzmarszczkowego, poprawiania elastyczności oraz gojenia się ran. Właściwa ilość kolagenu w organizmie to również elastyczne, sprawne i w pełni drożne naczynia krwionośne, mocna chrząstka stawowa i zdrowe dziąsła. Jest zatem witaminą piękna.
Czym grożą niedobory witaminy C?
Niedobory witaminy C związane są z większym ryzykiem demencji oraz rozwojem chorób neurodegeneracyjnych. Odpowiedni poziom witaminy C wpływa na zmniejszanie ryzyka rozwoju chorob Alzheimera.
W jakiej formie witamina C jest najlepsza?
Witamina C powinna być witaminą w postaci buforowanej, 100 procentowo czysta, nie zawierająca powszechnie dodawanego stearynianu magnezu, który gromadzi się na ściankach jelit, przez co blokuje wchłanianie substancji odżywczych. Postać buforowana jest doskonale przyswajalna. Witamina zawsze powinna być bezpieczna i nie może zakwaszać ani obciążać organizmu. Dzięki buforowaniu askorbinianem sodu nie podrażnia żołądka ani nie obciąża nerek.
Ważna jest doskonała biodostępność, czyli dostarczenie witaminy C w niezmienionej formie przez, np. tlen, enzymy trawienne, sok żołądkowy, czyli łatwa penetracja witaminy do konkretnych narządów i tkanek, utrzymanie stałego, wysokiego poziomu w miejscu docelowym. Może być stosowana na skórę, czyli transdermalnie na zmarszczki, blizny, żylaki, zmiany nowotworowe. W tym celu najlepiej zmieszać zawartość jednej kapsułki z kilkoma kroplami tłoczonego na zimno oleju lnianego, z uwagi na jego doskonałe działanie i wcierać w wilgotną skórę, w zależności od schorzenia, nawet kilka razy dziennie. Najlepsze rezultaty otrzymujemy przy jednoczesnym działaniu doustnym.
Dlaczego stosować witaminę C w dojrzałym wieku?
Zachowanie młodego wyglądu i sprawnego umysłu, czyli wieczna młodość ciała i ducha, to marzenie każdego człowieka. Musimy jednak zatrzymać się i zwrócić uwagę, że wysoka jakość życia zależy głównie od naszego stylu życia, diety oraz umiejętnej suplementacji, czyli uzupełniania tego, czego organizm bardzo potrzebuje, a nie możemy dostarczyć tego nawet w zrównoważonym odżywianiu. W tym względzie powinniśmy zwrócić uwagę na Witaminę C, czyli kwas askorbinowy, który pozwoli nam w utrzymaniu naszego umysłu, naszego ciała w doskonałej formie na lata.