Żyj bardziej! Portal dla ludzi dojrzałych

Na czym polega leczenie sanatoryjne

Na leczenie sanatoryjne decyduje się coraz więcej Polaków. Nic dziwnego, oferta różnego rodzaju kuracji traktowana jest często nie tylko jako forma leczenia, ale także prozdrowotnego wypoczynku. Na czym polega kuracja w sanatorium i na co zwrócić uwagę wybierając uzdrowisko?

Leczenie uzdrowiskowe polega na wykorzystywaniu naturalnych surowców leczniczych i czynników przyrodniczych, takich jak: wody i gazy lecznicze, borowiny, a także klimat, piękno przyrody i krajobraz. Świetnym uzupełnieniem kuracji są kinezyterapia, fizykoterapia, zdrowe odżywianie, a nawet psychoterapia.

Program leczniczy powinien być kontynuacją leczenia szpitalnego lub ambulatoryjnego, czyli obejmować głównie pacjentów z chorobami przewlekłymi oraz rekonwalescentami. Taki pobyt w sanatorium pozwoli na szybsze odzyskanie sił i powrót do zdrowia. Metody terapeutyczne wykorzystywane w sanatoriach nie wywołują skutków ubocznych i w sposób kompleksowy poprawiają stan organizmu. Dzięki temu efekt leczenia utrzymuje się długo, poprawia się samopoczucie i ogólny stan zdrowia. Sprawdź najlepsze sanatoria w Polsce.

Najważniejsze kierunki kuracji w leczeniu sanatoryjnym

Główne zabiegi wykorzystywane w leczeniu sanatoryjnym to klimatoterapia, peloidoterapia i balneoterapia. Efekt każdego z tych zabiegów trwa około 24 godziny, można je zatem stosować wymiennie. To ważne, ponieważ codzienne kąpiele mogłyby być zbyt obciążające dla niektórych kuracjuszy. Wymienne stosowanie zabiegów ze wszystkich trzech zakresów terapii pozwala każdemu odczuć pełnię korzyści.

Leczenie takie ma cechy zarówno swoistej, jak i nieswoistej terapii i łączy ono w sposób idealny trzy zasadnicze formy postępowania lekarskiego: lecznicze, rehabilitacyjne i profilaktykę. Pierwsze przynosi stosunkowo szybko wyniki, natomiast profilaktyka i rehabilitacja wymagają znacznie więcej czasu.

Ważnym aspektem leczenia w uzdrowisku jest otoczenie. Oderwanie od pogoni dnia codziennego i chaosu miast, kontakt z przyrodą i przebywanie w otoczeniu lasów czy blisko morza wpływa kojąco na umysł i ciało. Naturalny mikroklimat, świeże powietrze czy źródła wód mineralnych sprawia, że jesteśmy poddawani pozytywnej stymulacji, której brakuje w codziennym, jednostajnym i często niekorzystnym otoczeniu.    

Dobra kuracja powinna obejmować interakcje społeczne i czas na relaks dla umysłu. Trudno dojść do siebie, kiedy podczas masażu myślimy o codziennych obowiązkach, które nas stresują. Ruch, zioła, zdrowe odżywianie i szeroko pojęta równowaga to czynniki, które stanowią kluczowe uzupełnienie zabiegów ze wskazanych obszarów.  

Najważniejsze zabiegi – na czym polegają?

Część zabiegów, wykonywanych w sanatoriach, wymaga zlecenia przez lekarza. Nie wszystkie dostępne zabiegi mogą być zastosowane u każdego, czasem mogą nawet zaszkodzić. Dotyczy to na przykład okładów z borowiny, które nie mogą być stosowane u osób z chorobami układu krążenia.

Kinezyterapia – dla osób po urazach lub schorzeniach wymagających usprawnienia narządu ruchu. Rehabilitacja ruchowa prowadzona przez fizjoterapeutę w grupach bądź indywidualnie.

Masaże lecznicze – głównie stosowane są przy dolegliwościach bólowych.

Borowina – działa silnie rozgrzewająco i może być również stosowana w leczeniu chorób narządów wewnętrznych. Stymuluje organizm do pracy, a tym samym pozbywania się toksyn i walki z infekcjami, inne chronią przed wirusami. Zabiegi torfowe m.in. przynoszą ulgę przy urazach stawów i mięśni, zmniejszają obrzęki. Powinna być zlecona przez lekarza.

Światłolecznictwo i elektrolecznictwo – tego typu zabiegi przyspieszają regenerację tkanek, wzmacniają i utrwalają efekt rehabilitacji oraz redukują dolegliwości bólowe. Konkretny rodzaj zabiegu powinien zostać dopasowany do danej osoby przez specjalistę, celem osiągnięcia jak najlepszego efektu terapeutycznego. Można tu wyróżnić: diadynamikę, elektrostymulację, galwanizację, jonosferezę, prądy (Kotza, Tens, Traberta), ultradźwięki czy ultrafonoforezę.

Hydroterapia – zabiegi hydroterapeutyczne są bardzo skuteczne w profilaktyce chorób oraz w poprawie ogólnego stanu zdrowia i kondycji. do najpopularniejszych należą hydromasaże, baseny termalne, bicze szkockie czy gimnastyka w basenie.

Klimatoterapia – dostępna dla każdego, niezależnie od tego, czy ktoś choruje, czy cieszy się dobrym zdrowiem. Warto jednak skorzystać z porady balneologa, który wskaże, jaki klimat będzie korzystny dla danego schorzenia.

Krioterapia – leczenie zimnem poprzez miejscowe obniżenie temperatury tkanek. Dzięki niej zmniejszają się lub ustępują obrzęki, polepsza się ruchomość w stawach. Stosowana w leczeniu chorób narządów ruchu i reumatycznych. Leczy się w ten sposób zespół bolesnego barku, zapalenia ścięgien, torebek stawowych i mięśni.

Ile powinna trwać skuteczna terapia?

Niektóre sanatoria wychodzą naprzeciw naszym potrzebom i realiom współczesnego świata, oferując pobyt kilku- lub jednodniowy. Jednak leczenie sanatoryjne wymaga czasu i powinna trwać minimum 12 dni. Optymalny czas pobytu w sanatorium to 15-16 dni. Kurację rozpoczyna wizyta u lekarza, który na podstawie dokonanego wywiadu dobiera zabiegi odpowiednio do potrzeb pacjenta.

Dłuższy pobyt sprawi, że odzyskamy lepsze samopoczucie i poprawę stanu zdrowia. Przemęczony i zmagający się ze stresem organizm odzyska witalność i odprężenie. Warto przynajmniej raz w roku odbyć taką kurację. Podpowiadamy, co zabrać do sanatorium.

Przydatne linki:

Wyszukiwarka sanatoriów
Jak załatwić sanatorium
Leczenie uzdrowiskowe

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Ta strona wykorzystuje pliki cookie i zewnętrzne skrypty, aby zwiększyć wygodę korzystania z niej. Kontynuując korzystanie z serwisu, wyrażasz na to zgodę. Akceptuję Czytaj więcej