Żyj bardziej! Portal dla ludzi dojrzałych

Co zabrać do sanatorium? Poradnik kuracjusza [PDF]

Masz już wyznaczony termin wyjazdu do sanatorium? Teraz zastanawiasz się pewnie, co ze sobą zabrać. Zapoznaj się z naszym poradnikiem, a w Twojej walizce niczego nie zabraknie. A praktyczną listę możesz pobrać, wydrukować i mieć zawsze przy sobie. 

Co zabrać do sanatorium na 3 tygodnie?

O ile pobyt prywatny w sanatorium trwa zwykle minimum 7 dni, to do uzdrowiska z NFZ jedziesz na 3 lub 4 tygodnie. Oznacza to, że powinieneś mieć ze sobą wszystkie niezbędne rzeczy – od leków przez przybory toaletowe aż po ubrania.  Jeżeli nie wiesz jeszcze, do jakiego uzdrowiska się wybrać, sprawdź najlepsze sanatoria w Polsce.

Dokumenty

W pierwszej kolejności pamiętaj o dokumentach. W sanatorium prywatnym potrzebujesz w zasadzie tylko dowodu osobistego. Jeżeli udajesz się na leczenie sanatoryjne z NFZ, będziesz potrzebował skierowania, bez niego nie zostaniesz przyjęty do uzdrowiska.

Poza tym zabierz ze sobą dokument potwierdzający prawo do ubezpieczenie zdrowotnego (np. legitymację emeryty/rencisty ZUS), orzeczenie o niepełnosprawności, jeśli takie Ci przyznano, oraz pełną dokumentację medyczną. Historia Twoich badań może się okazać przydatna sanatoryjnemu lekarzowi prowadzącemu, który dzięki temu będzie mógł Ci dobrać najlepsze leczenie uzdrowiskowe.

Apteczka

Podręczną apteczkę wyposaż w stale przyjmowane przez Ciebie leki. Zaopatrz się w ich odpowiedni zapas, ponieważ sanatorium nie ma obowiązku dostarczania pacjentom leków przyjmowanych na stałe. Oprócz tego warto mieć ze sobą środek przeciw komarom i krem z filtrem (latem). Zimą z kolei przyda się krem ochronny na niskie temperatury. Do apteczki dorzuć również plastry na odciski, tabletki przeciwbólowe, środek na przeziębienie czy coś na biegunkę.

Ile pieniędzy zabrać do sanatorium?

Zaopatrz się również w odpowiednią ilość gotówki. W przypadku turnusu prywatnego pokrywasz cały koszt pobytu, a jeśli udajesz się do sanatorium z NFZ ponosisz częściowy koszt zakwaterowania i wyżywienia. Warto mieć również przy sobie gotówkę na zakup pamiątek, wyjście do kawiarni, zakup dodatkowego zabiegu czy innych atrakcji oferowanych w miejscowości uzdrowiskowej.

Sprzęt

Aby nie zabierać ze sobą zbędnych rzeczy, zadzwoń do sanatorium i sprawdź, czy oferuje na miejscu suszarkę, żelazko czy czajnik. Co prawda, suszarka coraz częściej jest dostępna w uzdrowiskowych łazienkach, a czajnik zapewniany w pokoju lub pomieszczeniu gospodarczym. Jednak w niektórych sanatoriach wymaga się dodatkowej opłaty za pożyczenie czajnika lub żelazka do pokoju. Podobnie bywa z dostępem do telewizora – czasem należy wcześniej wykupić taką usługę.

Pozostałe akcesoria

Wśród innych akcesoriów, które warto zabrać do sanatorium, można wymienić:

  • ładowarkę,
  • przejściówkę do kontaktu – przyda się w szczególności, gdy otrzymasz zakwaterowanie w pokoju wieloosobowym,
  • termos na wycieczki i spacery,
  • kubek, talerz, sztućce,
  • igłę i nici, gdybyś musiał nagle przyszyć guzik,
  • mokre chusteczki,
  • nożyczki, pilniczek itp.
  • stopery do uszu – mogą się przydać, gdyby dochodzące z zewnątrz dźwięki utrudniały Ci zasypianie,
  • opaska na oczy do spania – podobnie jak stopery może ułatwić zaśnięcie, gdy Twój współlokator będzie chciał na przykład jeszcze poczytać książkę przy świetle,
  • worek na brudną bieliznę i odzież.

Ponadto każdy kuracjusz powinien zabrać ze sobą kosmetyki według uznania, w tym m.in. zestaw do czyszczenia protezy lub aparatu słuchowego.

Pakowanie walizki do sanatorium – ubrania

Bez względu na to, czy do sanatorium wybierasz się zimą lub latem, nie możesz zapomnieć o odpowiedniej ilości bielizny, pidżamie czy kapciach.  W Twojej walizce powinny natomiast przeważać ubrania w stylu sportowym, tak by wygodnie uczestniczyć w zabiegach. Jednak warto również zabrać coś eleganckiego na wieczorek zapoznawczy czy wyjście do kawiarni.

Pozostała część garderoby będzie się nieco różnić w zależności od tego, czy do sanatorium jedziesz w styczniu czy w lipcu. W poniższym zestawieniu prezentujemy poglądowo, co zabrać ze sobą do uzdrowiska w zależności od pory roku. Pamiętaj jednak o zdrowym rozsądku, bo na przykład w górach już w październiku może pojawić się śnieg, a temperatury spaść poniżej zera. Dlatego lepiej na wszelki wypadek spakować zimową kurtkę i buty.

Nie sugeruj się też za bardzo długoterminową prognozą pogody, która może być myląca, więc nawet kiedy zapowiadana jest fala upałów, weź ze sobą coś na chłodniejsze i deszczowe dni.

WiosnaLatoJesieńZima
bielizna,
pidżama,
szlafrok (często można go wypożyczyć za dodatkową opłatą),
dresy,
kilka koszulek z krótkim rękawem,
kilka koszulek z długim rękawem,
polar,
lekkie obuwie do chodzenia po obiekcie,
wygodne buty do spacerowania,
strój na wieczorne wyjście,
kurtka wiosenna,
kurtka przeciwdeszczowa,
kalosze,
parasol,
strój kąpielowy na basen + czepek, 
klapki na basen i/lub do kąpieli,
plecak/nerka,
rajstopy
bielizna,
pidżama,
szlafrok,
lekkie dresy,
krótkie spodenki,
kilka koszulek z krótkim rękawem,
topy,
lekkie obuwie do chodzenia po obiekcie,
wygodne buty/sandały do spacerowania,
kapelusz/czapka z daszkiem,
okulary przeciwsłoneczne,
kurtka przeciwdeszczowa,
strój kąpielowy + czepek,
strój na wieczorne wyjście,
cieplejsza bluza lub sweter,
rajstopy,
plecak/nerka
bielizna,
pidżama, 
szlafrok,
dresy,
kilka koszulek z długim rękawem,
koszulki z krótkim rękawem,
polar,
lekkie obuwie do chodzenia po obiekcie,
wygodne buty do spacerowania,
strój na wieczorne wyjście,
cieplejsza kurtka,
kurtka przeciwdeszczowa,
kalosze,
parasol,
strój kąpielowy na basen + czepek,
klapki na basen i/lub do kąpieli,
plecak/nerka,
czapka, szalik na chłodniejsze dni
bielizna,
pidżama,
szlafrok,
dresy,
kilka koszulek z długim rękawem,
koszulki z krótkim rękawem,
polar 
czapka, szalik, rękawiczki
ciepła kurtka zimowa,
obuwie zimowe,
lekkie buty do chodzenia po obiekcie,
ciepłe spodnie,
dodatkowy cieplejszy sweter lub bluza,
strój na wieczorne wyjście,
strój kąpielowy na basen + czepek,
klapki na basen i/lub do kąpieli,
plecak/nerka

Zwykle każdy kuracjusz otrzymuje w sanatorium ręcznik, ale lepiej wziąć jeszcze dodatkowe na zmianę. Tym bardziej że kąpiele borowinowe mogą powodować ich pobrudzenie, więc tu sprawdzą się w szczególności ciemne kolory.

Jeżeli chodzi o ubrania czy ręczniki, ważną kwestią pozostaje pranie. Majtki czy skarpetki możesz przeprać ręcznie. Niektóre obiekty oferują natomiast odpłatną możliwość skorzystania z pralki. Nie wszędzie jednak tak jest, dlatego dobrze wcześniej zadzwonić i zapytać. 

Co zabrać do sanatorium w góry?

Jeżeli wybierasz się do sanatorium w góry, powinieneś zwrócić przede wszystkim uwagę na odpowiednie obuwie. Poza sezonem zimowym dobrym wyborem będą niskie buty trekkingowe. Ważne, aby miały podeszwę z odpowiednią przyczepnością i amortyzacją. 

Zimą warto się z kolei zaopatrzyć w masywniejsze obuwie – nieprzemakalne i dobrze zaimpregnowane, które zabezpieczy Cię przed śniegiem i wilgocią. Ważny jest również sam rozmiar. Buty na górskie wędrówki nie mogą być za małe, powinny mieć trochę luzu – zimą szczególnie na dodatkową parę skarpet.

Do sanatorium w górach warto zabrać również puchową kurtkę i bieliznę termiczną. Unikaj natomiast ubrań z bawełny, która słabo odprowadza wilgoć – lepiej wybrać włókna sztuczne lub wełnę.

Wysyłka bagażu do sanatorium

Coraz częstszym rozwiązaniem stosowanym przez kuracjuszy jest wysyłka bagażu do sanatorium… kurierem. To wygodny sposób, szczególnie jeśli do uzdrowiska udajesz się pociągiem lub autobusem. Ułatwia również podróżowanie osobom z chorym kręgosłupem czy stawami.

Aby wysłać bagaż do sanatorium, owiń walizkę folią bąbelkową lub stretchem, po czym włóż do solidnego kartonowego pudełka. Jeśli tego nie zrobisz i wyślesz bagaż owinięty tylko w folię, zostanie on potraktowany jak przesyłka niestandardowa, przez co zapłacisz więcej. Wysyłką walizek zajmuje się m.in. furgonetka.pl 

Lista pdf – co zabrać do sanatorium? Podsumowanie

Jeśli zastanawiasz się, co zabrać do sanatorium, pobierz naszą darmową checklistę, która ułatwi Ci pakowanie i dzięki temu unikniesz niepotrzebnego zamieszania.

Komentarze są zamknięte, ale 1 | Trackbacks i Pingbacks są otwarte.

Ta strona wykorzystuje pliki cookie i zewnętrzne skrypty, aby zwiększyć wygodę korzystania z niej. Kontynuując korzystanie z serwisu, wyrażasz na to zgodę. Akceptuję Czytaj więcej