Żyj bardziej! Portal dla ludzi dojrzałych

Samotne podróżowanie – wady, zalety i wskazówki

Bez względu na to, czy jesteś po rozwodzie, singlem czy osobą w szczęśliwym związku, samotne podróżowanie może otworzyć przed Tobą nowe możliwości i dać satysfakcję z niespiesznego poznawania nowych miejsc. Jeśli do takiej podróży w pojedynkę odpowiednio się przygotujesz, oszczędzisz sobie wiele stresu. Sprawdź, na co zwrócić uwagę, aby samotna wyprawa była źródłem pięknych wspomnień.

Samotne podróżowanie – wady i zalety

Samotne podróżowanie może budzić różne emocje – od strachu przez zdziwienie aż po ekscytację. Faktem jest, że staje się coraz bardziej popularne i wcale nie musi oznaczać, że nie masz, z kim jechać na wakacje lub odczuwasz syndrom pustego gniazda. Samotne podróże coraz częściej stają się elementem samorozwoju bez względu na wiek. 

Takie wyprawy mogą mieć swoje wady, ale i zalety. Wśród najważniejszych plusów można wymienić:

  • swobodę – podróżując w pojedynkę, sam decydujesz o tym, gdzie nocujesz oraz co zwiedzasz i jak długo. Masz czas, by delektować się zachodem słońca na Montmartrze. Nie musisz również biegiem przemykać od muzeum do muzeum ze swoją grupą wycieczkową. Jednym słowem – jesteś panią lub panem swojego czasu.
  • brak narzekania – samotne podróże to większa swoboda, brak marudzenia i wzajemnego obrzucania się winą za ewentualne “obsuwy i potknięcia”. A chyba nie ma nic gorszego niż ciągłe narzekania towarzyszy wyprawy. Kiedy jesteś z większą grupą, jednemu przeszkadza pogoda, drugiemu za dużo chodzenia, a trzeciemu za zimna woda w kranie. Konflikt wisi więc cały czas w powietrzu.  
  • niższe koszty – kiedy jedziesz na urlop z rodziną czy grupą znajomych, wszystkim zależy na maksymalnym komforcie, tak aby każdy wrócił do domu zadowolony. Może to generować wyższe koszty, bo siłą rzeczy rezerwujecie hotel o wyższym standardzie, lot bez przesiadki, stołujecie się w restauracji, a nie przyrządzacie posiłków samodzielnie itp. Tymczasem jako “wolny strzelec” możesz wybrać hostel zamiast apartamentu na Airbnb. Nie musisz też odwiedzać muzeum, które średnio Cię interesuje tylko dlatego, że żona Tomka koniecznie chce je odwiedzić. W tym przypadku łatwiej więc zadbać o wakacyjne oszczędności.
  • rozwój kompetencji interpersonalnych – samotne podróżowanie nie pozostawia Ci wyboru, jesteś zdany tylko na siebie. Nikt nie wyręczy Cię w pytaniach o drogę czy podczas zakupów w aptece. To dobra okazja, by ćwiczyć komunikację w obcym języku lub po prostu nawiązywanie kontaktów międzyludzkich. 

Można również dostrzec pewne wady związane z samotnym podróżowaniem, ale na tle korzyści wydają się i tak zaledwie pewnymi niedogodnościami. Są nimi takie kwestie jak:

  • brak możliwości dzielenia się kosztami – samotne podróże mogą z jednej strony okazać się oszczędnością, ale pod niektórymi względami uniemożliwiają dzielenie się kosztami, na przykład za taksówkę. Skorzystanie z niej w pojedynkę często przestaje się już opłacać, więc jesteś zmuszony wybrać komunikację miejską. A to już w przypadku powrotu do hotelu w późniejszych godzinach nie zawsze okazuje się dobrym pomysłem. Jeśli chcesz z kolei nocować w pokoju 1-osobowym koszt zwykle staje się porównywalny do ceny za pokój 2-osobowy, więc pod tym względem wydatków też nie możesz rozłożyć.
  • samodzielne robienie zdjęć – niby drobnostka, ale ciągłe proszenie o fotkę przypadkowe osoby może stać się w pewnym momencie uciążliwe. Wówczas przynajmniej przez chwilę można zatęsknić za czyimś towarzystwem.
  • poczucie osamotnienia – podróżowanie w pojedynkę sprzyja rozmyślaniom. Możesz wiele tematów przeanalizować, znaleźć inspiracje do pracy czy rozwiązania problemów. Przy tej bezgranicznej wolności mogą zdarzyć się jednak momenty, gdy odczujesz brak kompana u swego boku, bo nie masz, z kim zachwycić się pięknym widokiem czy podzielić wrażeniami ze spotkania “localsami”.

Podróżowanie samemu – wskazówki

Uczucie dyskomfortu, jakie wiąże się z samotną podróżą, jest czymś normalnym i towarzyszy niemal każdemu, kto wybiera się w zupełnie nieznane mu miejsce. Jednak u osób 50+, obawy te mogą być jeszcze większe. Oto garść porad, które pozwolą Ci poczuć się pewniej przed wyjazdem nawet w dojrzałym wieku.

Przemyśl dobrze kierunek podróży

Przy wyborze destynacji powinieneś mierzyć zamiary na siły. Forma 20- czy 30-latka różni się od sprawności fizycznej osoby po „50”, szczególnie gdy choruje i przyjmuje leki. Dlatego dokładnie przemyśl cel wycieczki. Samotna kilkudniowa wyprawa w góry bez odpowiedniego przygotowania fizycznego może skutkować frustracją na szlaku i przemęczeniem. Pamiętaj, że nawet wizyta w muzeum wiąże się często z pokonaniem dużych dystansów na terenie obiektu.

Wybierz sprawdzone miejsce noclegowe

Alternatywą dla pokoju w hotelu, nie tylko ze względu finansowych, ale i towarzyskich, może być hostel. W ten sposób możesz poznać nowych ludzi, dzięki czemu uczucie osamotnienia będzie mniejsze. Dobrym rozwiązaniem jest również zatrzymywanie się w małych hotelach i pensjonatach, które mają tylko kilka pokojów. Wówczas w obiekcie panuje rodzinna i kameralna atmosfera. Nocleg możesz zarezerwować również za pośrednictwem portalu typu airbnb.pl czy booking.com. 

Zwracaj uwagę nie tylko na cenę, ale również opinie. Upewnij się, że dane miejsce naprawdę istnieje. Strona internetowa lub przynajmniej wizytówka w Google Moja Firma to już standard, a ich brak powinien stanowić dla Ciebie ostrzeżenie. Możesz również sprawdzić obiekt w Google Maps. Dowiesz się, czy hotel faktycznie znajduje się w centrum lub że do plaży jest 5 minut drogi, tak jak obiecuje właściciel.

Wykup ubezpieczenie

Ubezpieczenie podróżne to konieczność. Uchroni Cię przed konsekwencjami nieprzewidzianych wydarzeń i chorób. Na wczasy będące połączeniem wypoczynku i zwiedzenia wystarczy zwykle standardowa polisa od następstw nieszczęśliwych wypadków i pokrywająca koszty leczenia. 

Warto zwrócić uwagę, że EKUZ, czyli darmowa Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego, uprawnia do korzystania tylko z podstawowej opieki medycznej. Oznacza to, że leczenie odbywa się na takich zasadach, jak korzystają z niego obywatele danego kraju UE. Dlatego we Francji, jak podaje serwis pacjent.gov.pl, zapłacisz 30% wartości honorarium lekarza, a w Niemczech 10 euro za każdy dzień pobytu w szpitalu.

W związku z tym bezpieczniej jest wykupić dodatkowe ubezpieczenie podróżne. Jego koszt zależy od rozszerzeń, jakie wybierzesz, na przykład chorób przewlekłych czy klauzuli alkoholowej. Mimo wszystko lepiej zawsze zorientować się, ile kosztuje leczenie w państwie, do którego się wybierasz.

Zbierz informacje

Poszukaj w sieci lub zapytaj znajomych, którzy już byli w wybranej przez Ciebie destynacji, czy jest coś, czego powinieneś unikać podczas takiej wizyty, np. jakaś dzielnica uchodzi za niebezpieczną. Sprawdź, czy w pobliżu zakwaterowania jest szpital/przychodnia, posterunek policji, apteka. 

Sprawdź, jak kursuje komunikacja publiczna, gdzie możesz kupić bilety oraz które taksówki cieszą się najlepszą opinię. Spisz również punkty gastronomiczne warte odwiedzenia czy targi, gdzie znajdziesz świeże owoce i lokalne przysmaki.

Jeśli można, wejściówki do muzeum kup wcześniej online, dzięki czemu unikniesz kolejek. W razie problemów technicznych poproś o pomoc kogoś bliskiego – córkę, wnuka albo przyjaciółkę. 

Naucz się kilku zwrotów w obcym języku

Znajomość języka angielskiego w stopniu podstawowym ułatwia lub wręcz umożliwia podróżowanie. Warto mieć pod ręką rozmówki lub aplikację Tłumacz Google. Zawsze warto również nauczyć się kilku zwrotów w języku używanym w kraju, do którego się udajesz. Będziesz wówczas lepiej postrzegany – jako ktoś, kto chce poznać lokalną kulturę i nie jest ignorantem. Warto w szczególności nauczyć się zwrotów alarmowych, które pomogą Ci w sytuacjach kryzysowych prosić o pomoc.

Zachowaj ostrożność

Podczas samotnej podróży nie chodzi o to, abyś się ciągle bał, ale zachowanie zdrowego rozsądku jest wskazane. Oto kilka uniwersalnych wskazówek, które sprawdzą się nawet, gdy opuszczasz swoje miejsce zamieszkania i jedziesz do oddalonego o 20 km miasta. Tymczasem w pięknym i urokliwym miejscu można znacznie łatwiej stracić czujność i sprowadzić na siebie niebezpieczeństwo.

Dlatego zwracaj uwagę na osoby wokół siebie, czy nie jesteś przez nikogo obserwowany podczas pieszych wędrówek czy spacerów. Gdy poczujesz się niekomfortowo, na pytanie, czy jesteś sam, odpowiedz, że czekasz na małżonka albo idziesz na spotkanie ze znajomymi. Gdy poczujesz się nieswojo, wejdź do miejsca publicznego – galerii handlowej czy schroniska na szlaku. Obecność ludzi doda Ci na nowo pewności siebie.

Pozostań w kontakcie

Jeśli wybierasz się w samotną podróż, nie ukrywaj tego faktu przed dorosłymi dziećmi czy partnerem, wręcz przeciwnie – poinformuj o swoich planach, podając miejsce zakwaterowania. A opuszczając na dłuższy czas hotel czy pensjonat, pozostaw personelowi wiadomość, gdzie się udajesz i kiedy planujesz wrócić.    

Samotne podróże – czy warto?

Podróżowanie samemu wcale nie musi być dojmującym przeżyciem. Często uwalnia od lęku przed samotnością, a po “pięćdziesiątce”, kiedy masz więcej czasu dla siebie, bo dzieci są już odchowane, otwiera przed Tobą zupełnie nowe możliwości. Nie rezygnuj więc z marzeń. Brak towarzystwa w podróży lub świadoma rezygnacja z niego, może okazać się jedną z najlepszych decyzji w Twoim życiu.

Komentarze są zamknięte, ale 1 | Trackbacks i Pingbacks są otwarte.

Ta strona wykorzystuje pliki cookie i zewnętrzne skrypty, aby zwiększyć wygodę korzystania z niej. Kontynuując korzystanie z serwisu, wyrażasz na to zgodę. Akceptuję Czytaj więcej