Żyj bardziej! Portal dla ludzi dojrzałych

Jak uprawiać zioła w ogrodzie?

Ogrodnicy coraz częściej uprawiają w swoich przydomowych warzywniakach najróżniejsze zioła. Wiele gatunków tych roślin wykorzystuje się obecnie w przygotowywaniu codziennych potraw. Ponadto znów popularne staje się ziołolecznictwo, dlatego też warto znać kilka zasad, dotyczących uprawy ziół w ogrodzie.

Odpowiednie stanowisko

Aby zioła dobrze rosły w ogrodach, konieczne jest zapewnienie im odpowiedniego stanowiska do wzrostu i rozwoju. Jakie warunki preferują te rośliny? Przede wszystkim powinno być to miejsce dobrze nasłonecznione i osłonięte od wiatru. Zioła wolą ciepłe miejsca, które sprzyjają ich rozwojowi. Warto tutaj zaznaczyć, że większość gatunków ziół jest dość wrażliwa na niskie temperatury i silne wiatry, dlatego warto wybrać miejsce zaciszne. Ziemia natomiast powinna być dość lekka i odpowiednio żyzna. Jakie zioła można uprawiać w ogrodach? Otóż wyróżnić można kilka rodzajów.

Zioła wieloletnie

Zdecydowanie największą popularnością cieszą się obecnie zioła wieloletnie, których nie trzeba co roku wysiewać czy sadzić. Do takich ziół należy przede wszystkim lawenda, melisa, szałwia, rumianek czy mięta. Większość z nich jest najczęściej wykorzystywana w kuchni. Z mięty można przygotowywać herbatki, które wpływają na poprawę procesów trawiennych. Świeże liście mięty czasami służą jako dodatek do dań czy sałatek. Jeśli chodzi o lawendę, to jest ona najczęściej wykorzystywana jako element zapachowy. Jej piękny aromat może unosić się w pomieszczeniu nawet kilka dni. Bardzo często wykorzystuje się ją także do przygotowywania świec własnej roboty. Rozmaryn jest również powszechnie stosowaną przyprawą, którą najczęściej dodaje się do ryb i mięsa. Jeśli chodzi o jego uprawę, to warto pamiętać o tym, wymaga on naprawdę żyznej i dobrej gleby.

Rośliny jednoroczne

Oczywiście oprócz wieloletnich gatunków roślin, można wyróżnić również rośliny jednoroczne, które najczęściej wysiewa się wczesną wiosną na domowych rozsadnikach. Do takich ziół zaliczyć można na pewno bazylię, którą można wykorzystywać dosłownie wszędzie. Jest to świetny element, nie tylko dekoracyjny, każdego dania. Aby mogła dobrze wzrastać, trzeba zapewnić jej dostęp do słońca, ale także regularnie podlewać. Rozsady bazylii można w maju przesadzać do gruntu. Majeranek to kolejna roślina jednoroczna, którą można siać wczesną wiosną. Jest to przyprawa, która najczęściej dodawana jest do zup czy sosów. Zdarza się, że majeranek zimuje i może odbić na wiosnę. Zależy to bowiem od panującej zimy. Wśród tych roślin jednorocznych trzeba wymienić także popularną kolendrę.

Jak pielęgnować zioła?

Najważniejszą czynnością podczas pielęgnacji ziół w ogrodach jest ich regularne podlewanie, gdyż nie lubią one suszy. Jeśli upały są wyjątkowo uporczywe, dobrze byłoby podlewać takie rośliny nawet dwa razy w ciągu dnia. W przypadku uprawy ziół wieloletnich, koniecznie należy pamiętać o ich nawożeniu. Większość gatunków roślin wieloletnich zimuje w gruncie, jednak trzeba zapewnić im odpowiednie okrycie. Zioła takie najlepiej jest przykryć warstwą kory sosnowej lub ściółki. To pomoże uchronić je przed działaniem niskich temperatur. Ważnym elementem pielęgnacji jest także przycinanie roślin. Zabieg ten przeprowadza się najczęściej na wiosnę, kiedy minie ryzyko pojawienia się przymrozków.

Zioła w ogrodzie są wbrew pozorom dość proste w uprawie, jednak trzeba poświęcić im troszkę czasu. Można uprawiać je zarówno w gruncie, ale także w doniczkach. Regularne podlewanie i zapewnienie dobrego stanowiska jest w stanie zapewnić wzrost i obfite plony roślin. 

Autor:
Artykuł został przygotowany przy współpracy z ogrodniczym sklepem internetowym Sklep Dla Ogrodu oferującym wiele produktów do ogrodu
Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Ta strona wykorzystuje pliki cookie i zewnętrzne skrypty, aby zwiększyć wygodę korzystania z niej. Kontynuując korzystanie z serwisu, wyrażasz na to zgodę. Akceptuję Czytaj więcej