redakcja@aktywni-plus.pl
Metody walki z bólem kręgosłupa
Ból kręgosłupa to powszechny problem. Dotyka on nie tylko seniorów, ale także i osoby młode. Ból pleców jest dolegliwością, która znacząco obniża komfort życia. Nieleczony może wywołać także groźne konsekwencje np. niedowłady czy drętwienie kończyn. Mimo tego niewiele osób decyduje się na leczenie bólów kręgosłupa. Poznajcie metody walki z bólem kręgosłupa.
To, czy dolegliwości w postaci bólu pleców da się skutecznie leczyć, zależy od momentu rozpoczęcia terapii. Im wcześniej wdroży się leczenie, tym jego efekty będą lepsze i szybsze. Zwlekanie z leczeniem może źle się skończyć. Przede wszystkim należy pamiętać, że ból sam nie zniknie. Pozbyć się go możemy, tylko stosując właściwą rehabilitację.
Przyczyny bólu kręgosłupa
Do bólu kręgosłupa zazwyczaj przyczyniamy się sami, a dokładnie nasz styl życia. Wywołuje go siedząca praca, kanapowy tryb życia, brak ruchu, niewłaściwa pozycja snu czy siedzenia. W związku z tym pierwszym krokiem w terapii jest wyeliminowanie szkodliwych nawyków w czym skutecznie może pomóc nam dobry fizjoterapeuta.
Bóle kręgosłupa – diagnostyka
Kiedy pojawia się ból kręgosłupa, najczęściej sięgamy po tabletki przeciwbólowe. Ich działanie jest jednak krótkotrwałe i nie eliminuje przyczyn dolegliwości. Jeśli chce się skutecznie leczyć bóle pleców, najpierw trzeba poznać ich przyczynę. W tym celu wskazane jest wykonanie RTG, tomografii komputerowej lub rezonansu magnetycznego. Badania te pozwolą ustalić przyczynę bólu oraz dobrać właściwą metodę leczenia. W diagnostyce przyczyny bólu pleców ogromną rolę może odegrać również dobry fizjoterapeuta, który na podstawie przeprowadzonej diagnostyki funkcjonalnej.
Metody walki z bólem kręgosłupa
Podstawą w leczeniu bólów kręgosłupa jest fizjoterapia. Jest ona nieinwazyjna i bezpieczna. Opiera się na ćwiczeniach ruchowych oraz zabiegach urządzeniami wykorzystującymi bodźce fizyczne. Obecnie za najskuteczniejszą formę fizykoterapii uznaje się leczenie bólów kręgosłupa polem magnetycznym o niskich częstotliwościach. Pole magnetyczne pozwala wyeliminować zarówno ostre, jak i te łagodne bóle – wszystko dzięki temu, że pole magnetyczne przechodzi przez całe ciało i dociera głęboko wewnątrz naszego organizmu.
Celem tej metody jest dotlenienie i odżywienie błon komórkowych przy jednoczesnym odprowadzeniu toksyn i dwutlenku węgla z naszego organizmu, czego efektem ma być złagodzenie bólu oraz wyeliminowanie stanu zapalnego, co powinno być pierwszym krokiem w terapii. Pole magnetyczne niskich częstotliwości powoduje, że we włóknach nerwowych powstają impulsy, które blokują odczuwanie bólu. Zwiększa się również produkcja endorfin, czyli hormonów szczęścia.
Jeśli już pozbędziemy się stanu zapalnego, możemy przejść do procesu leczenia w tym celu dobierane są parametry urządzenia odpowiedzialne za procesy regenerujące oraz stymulujące nasz organizm do np. regeneracji uszkodzonych struktur tkanki kostnej przy okazji zrostu po złamaniu. Należy pamiętać o tym, że choroby przewlekłe to choroby, które powstawały w naszym organizmie przez dłuższy czas, zatem proces leczenia również będzie procesem trwającym kilka, a być może nawet kilkanaście tygodni. Parametry terapii polem magnetycznym dobiera najczęściej fizjoterapeuta zgodnie z indywidualnymi potrzebami pacjenta.
Polem magnetycznym niskich częstotliwości nie leczy się oczywiście jedynie bólu kręgosłupa. Wskazaniem do terapii mogą być również bóle i zwyrodnienie stawów, stwardnienie rozsiane, cukrzyca, osteoporoza, nietrzymanie moczu, choroby układu krążenia, choroby układu oddechowego, choroba Alzheimera, choroba Parkinsona, hemoroidy czy szumy uszne.
Asklepios, www.asklepios.org.pl