Żyj bardziej! Portal dla ludzi dojrzałych

Narzędzia internetowe przydatne w dobie pandemii

Obecnie wszyscy zmagamy się z trudnościami w załatwianiu formalności, zarówno w pracy, jak i poza nią. Niektóre procedury prowadzi się dziś wyłącznie przez Internet, co może być uciążliwe dla tych, którzy wcześniej wszelkie sprawy załatwiali osobiście. Podpowiadamy, jak radzić sobie z formalnościami dokonywanymi online, gdzie znaleźć przydatne do tego narzędzia oraz skąd pobierać darmowe wzory dokumentów.

Internet dysponuje różnymi możliwościami pomocy w zakresie przygotowywania pism i składania ich bez wychodzenia z domu. Proponowane przez nas sposoby to tylko kilka popularnych rozwiązań, które można wykorzystać.

Przesyłanie skanów pism i innych plików

W czasie, gdy sporą część formalności załatwia się przez e-mail, często zamiast udawać się z pismem do siedziby danego podmiotu, wystarczy przesłać pocztą elektroniczną skan dokumentu z podpisem. Nie potrzebujemy do tego osobnego urządzenia (skanera), bo dziś zupełnie wystarczające będą dobrze zrobione, wyraźne zdjęcia dokumentu wykonane telefonem lub scan zrobiony przy pomocy darmowych aplikacji (np. Tiny Scanner). Takie zdjęcia można przenieść na komputer i wysyłać wiadomość pocztą elektroniczną z załączeniem ich w plikach. Jeżeli mamy w telefonie aplikację z naszą pocztą, najprościej będzie oczywiście wysłać maila ze zdjęciami prosto z telefonu.

Niekiedy jednak zdjęć jest dużo (np. w przypadku obszernych formularzy), a łącze internetowe niewystarczające, by je wszystkie przesłać. Wówczas można to zrobić z zastosowaniem darmowych narzędzi do udostępniania plików – w niektórych nawet bez zakładania konta możemy załączyć nasze pliki, a następnie podać adres e-mail osoby, której chcemy je udostępnić, bądź skopiować i przekazać jej link do tego zasobu. Wówczas odbiorca może pobrać dokumenty czy zdjęcia bezpośrednio na stronie narzędzia.

Darmowe strony, na których można udostępniać pliki do określonego rozmiaru to m.in.:

Darmowe wzory dokumentów

Możemy także usprawnić przygotowanie pism i wniosków, które przedkładamy w urzędach czy u pracodawcy. Dziś często nie ma konieczności odbierania druków do wypełnienia osobiście, równie dobrze możemy bowiem znaleźć gotowe wzory dokumentów na stronie danego podmiotu, wydrukować potrzebny wzór do wypełnienia lub edytować go, dodają swoje dane samodzielnie w programie.

A zatem, jeśli chcemy złożyć np. wniosek o wydanie zaświadczenia o dochodach do pracodawcy (potrzebny m.in. do otrzymania emerytury) i mieć pewność, że odpowiednio go napiszemy, warto przejrzeć dokumenty HR na portalu Aplikuj.pl.

Ta darmowa baza dokumentów HR to narzędzie przydatne dla każdego zatrudnionego na umowie o pracę, ale także dla poszukujących zatrudnienia. Udostępniane są tam za darmo wzory różnych pism niezbędnych przy podpisywaniu umowy, a także wypowiedzeniu czy też staraniu o różne świadczenia.

Korzystanie ze wzorów jest bardzo proste. Szablon każdego dokumentu HR można pobrać w formacie .pdf lub w formacie .doc i wydrukować.

Przy wzorach znajdziemy też opisy dokumentów z informacjami, w jakich sytuacjach stosuje się dany szablon, jak go uzupełnić i o czym szczególnie warto pamiętać.

Z kolei darmowe druki urzędowe stosowane w procedurach ZUS czy Urzędu Skarbowego pobierzesz na stronie druki-formularze.pl, która posiada rekomendację Biura Usług Informatycznych Stowarzyszenia Księgowych w Polsce.

Kalkulator netto-brutto wynagrodzenia

W różnych sytuacjach potrzebujemy sprawdzić wysokość składek z naszej wypłaty, a jej kwotę netto i brutto. Zamiast wyliczać te kwoty samodzielnie, warto wykorzystać sprytne narzędzie, jakim jest kalkulator wynagrodzeń.

Przykładowa kalkulacja składników wynagrodzenia w wysokości 3200 zł brutto.

Wystarczy wpisać na stronie narzędzia kwotę naszej wypłaty netto lub brutto i zaznaczyć, która to kwota, a następnie włączyć przycisk „Oblicz”. Otrzymamy zestawienie kwot, jakie idą z naszego wynagrodzenia na podatki i składki ZUS.

Szukanie pracy w sieci

Zastój wskutek koronawirusa dotknął wiele firm, które zmuszone były obniżać wynagrodzenie, a często też zwalniać pracowników. Poszukujący zatrudnienia muszą się liczyć z tym, że dziś spora część procesu rekrutacyjnego przeniosła się do sieci, dlatego dobrze jest ustalać szczegóły z pracodawcą, by nie było problemu z formą rozmowy o pracę (telefoniczna, wideo czy osobiście).

Jeśli chodzi o ogłoszenia o pracę, najlepiej jest przeglądać portale pracy, ale warto też sprawdzać oferty w innych miejscach w internecie, a zwłaszcza:

  • na stronach Powiatowego Urzędu Pracy,
  • w lokalnych portalach miejskich i ogłoszeniowych,
  • na stronach i grupach na Facebooku (np. Praca Katowice, Praca Śląsk itp.).

Pamiętaj – jeśli Twój życiorys dawno nie był aktualizowany, masz możliwość szybkiego stworzenia nowego CV w kreatorach online. To proste narzędzia, dzięki którym nie musisz martwić się o formatowanie dokumentu czy profesjonalny wygląd.

Polecamy Twojej uwadze darmowe kreatory:

  • kreator CV aplikuj.pl/cv,
  • CVeasy.pl,
  • CVdopracy.pl.

Te i inne sposoby z pewnością pomogą Ci odnaleźć się w rzeczywistości, w której spora część procedur odbywa się online. Pamiętaj jednak, że zawsze, gdy masz spory problem z załatwieniem formalności przez Internet w danej instytucji, najlepiej jest skontaktować się bezpośrednio z jej pracownikami. Od nich możesz uzyskać konkretne informacje i pomoc.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Ta strona wykorzystuje pliki cookie i zewnętrzne skrypty, aby zwiększyć wygodę korzystania z niej. Kontynuując korzystanie z serwisu, wyrażasz na to zgodę. Akceptuję Czytaj więcej