Żyj bardziej! Portal dla ludzi dojrzałych

Objawy chorób oczu u osób dojrzałych. Kiedy konieczne jest wykonanie zabiegu?

Starzenie się czyli zmiany inwolucyjne dotyczą całego organizmu, także naszych oczu. Z wiekiem zaczynamy odczuwać skutki wieloletniego narażania narządu wzroku na szkodliwe działanie czynników zewnętrznych. Jak zatem odróżnić zmiany fizjologiczne od objawów chorobowych? Jakie są objawy chorób oczu u osób dojrzałych?

Najważniejsza jest profilaktyka. Nie czekajmy na niepokojące symptomy.

Każdy dorosły człowiek powinien rutynowo odwiedzać swego okulistę minimum raz na dwa lata, osoby po 40-tym roku życia – minimum raz na rok. Stwierdzenie jakichkolwiek zaburzeń widzenia powinno skutkować wizytą u lekarza okulisty. W przypadku objawów nagłych – w trybie pilnym, zaś przy objawach postępujących stopniowo i przewlekłe – w trybie planowym. Jednak nigdy nie należy lekceważyć niepokojących sygnałów, gdyż wzrok jest najważniejszym zmysłem. To dzięki oczom trafia do naszego mózgu aż 80 proc. informacji o świecie, i to przetwarzanie impulsów wzrokowych angażuje największą ilość kory mózgowej.

Starczowzroczność, jaskra, zaćma, zwyrodnienie plamki żółtej – jakie są objawy chorób oczu u osób dojrzałych?

Starczowzroczność

Zwana ładniej prezbiopią nie jest wadą refrakcji – to fizjologia związana ze zmianami elastyczności naszej soczewki. Początki starczowzroczności pojawiają się po 40. roku życia i manifestują się niewyraźnym widzeniem z bliska np. podczas czytania książki lub pracy na komputerze. Rozwija się zarówno w oku normo-, krótko-, jak i dalekowzrocznym. Objawy starczowzroczności i dalekowzroczności mogą być podobne, jednak przyczyny tych stanów różnią się zupełnie. Co więcej – nadwzroczność zwykle obecna jest od dziecka, a prezbiopia pojawia się wraz z wiekiem. U osób z nieskorygowaną nadwzrocznością objawy starczowzroczności pojawiają się zwykle wcześniej. Leczenie prezbiopii polega na dobieraniu odpowiedniego dodatku do pracy w bliży, najchętniej sięgamy wówczas po okulary progresywne i multifokalne soczewki kontaktowe. Coraz częściej również korzystamy z chirurgii wewnątrzgałkowej i wszczepów soczewek wieloogniskowych.

Jaskra

Jest chorobą bezbolesną i bezobjawową. Istnieje kilka rodzajów badań pozwalających postawić zarówno diagnozę, jak i przeanalizować przebieg samej choroby. Podstawą rozpoznania jest ocena czynników ryzyka, ze szczególnym wskazaniem aspektów naczyniowych. Niezbędna w tym zakresie jest analiza tomograficzna tarczy nerwu wzrokowego oraz włókien nerwowych i kompleksów komórek zwojowych. Inne wykonywane badania to tonometria, czyli badanie ciśnienia i gonioskopia – badanie kąta przesączania. Konieczne jest również badanie pola widzenia.

Jaskra jest niestety chorobą nieuleczalną, ale można powstrzymać zarówno powstanie zmian funkcjonalnych jak i postęp choroby.

Zaćma

Czyli zmętnienie soczewki, to jedna z najczęstszych chorób oczu. Wśród wielu typów zaćmy najbardziej powszechna jest odmiana starcza, czyli związana z wiekiem.

Wśród objawów zaćmy są:

  • Stopniowe pogorszenie wzroku niemożliwe do skorygowania okularami
  • Zwiększona wrażliwość na olśnienie
  • Obniżone widzenie w warunkach słabego oświetlenia
  • Widzenie jakby przez matową, brudną szybę oraz wrażenie wyblakłych kolorów.

Jedyna możliwość leczenia, to zabieg operacyjny, czyli usunięcie zmętniałej soczewki i wszczepienie na jej miejsce sztucznej. Szacuje się, że blisko 50% pacjentów, zgłaszających się na zabieg usunięcia zaćmy posiada współistniejący astygmatyzm Najlepszym rozwiązaniem jest wówczas wszczepieniem soczewki torycznej, która pozwala na jednoczesne usunięcie zaćmy i korekcję astygmatyzmu.. Niestety większość pacjentów nie koryguje astygmatyzmu i po operacji nadal używa okularów z tzw. cylindrem. Sprawia to, że wielu pacjentów nie jest w pełni zadowolonych z efektów usunięcia zaćmy.

Nowoczesne soczewki wewnątrzgałkowe pozwalają również dzięki, konstrukcjom wieloogniskowym, na całkowite pozbycie się okularów i ostre widzenie na każdą odległość.

AMD, czyli zwyrodnienie Plamki Żółtej

Związane z wiekiem dotyka zwykle osoby po 50. roku życia. To schorzenie siatkówki, które powoduje stopniową utratę centralnego widzenia. Zdrowa plamka żółta umożliwia rozpoznawanie szczegółów, zapewnia ostre widzenie do bliży i dali oraz rozpoznawanie barw. AMD jest w tej chwili najczęstszą przyczyną pogorszenia widzenia lub nawet całkowitej ślepoty praktycznej. Zwyrodnienie plamki żółtej bardzo utrudnia codzienne życie. Osoba z takim schorzeniem nie jest w stanie sama funkcjonować, może mieć problem z czytaniem, rozpoznawaniem nominału pieniędzy, twarzy. Chorzy skarżą się, że widzą postać, ale nie całą – bo w obrębie centralnego widzenia mają krzywy i niewyraźny obraz lub plamę.

Z wiekiem rośnie ryzyko wielu chorób oczu. Dzięki badaniu okulistycznemu można je wykryć, zanim objawy będą poważne, a zmiany nieodwracalne i mogące powodować spadek widzenia a w konsekwencji nawet utratę wzroku.

***

Świat Oka to kompleksowe Centrum Okulistyczne i nowoczesne Studio Optyczne zlokalizowane w Warszawie przy ul. Dominika Merliniego 9. Wszechstronna oferta dedykowana jest dla każdego pacjenta niezależnie od jego wieku i potrzeb. Świat Oka to zespół 60 doświadczonych i wykwalifikowanych specjalistów, którzy mają do dyspozycji 12 pracowni, 2 sale zabiegowe oraz 50 urządzeń dedykowanych m.in. laseroterapii, chirurgii zaćmy, jaskrze, chorobom siatkówki, korekcji wad wzroku czy estetyce okulistycznej. Centrum Okulistyczne Świat Oka zostało wyróżnione przez Instytut Biznesu tytułem Ambasadorzy Zdrowia 2018 za wiedzę, doświadczenie i poprawę jakości życia pacjentów.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Ta strona wykorzystuje pliki cookie i zewnętrzne skrypty, aby zwiększyć wygodę korzystania z niej. Kontynuując korzystanie z serwisu, wyrażasz na to zgodę. Akceptuję Czytaj więcej