Żyj bardziej! Portal dla ludzi dojrzałych

Pomarańcza z Kalabrii na cholesterol?

Lekarze zwracają uwagę na konieczność generalnej modyfikacji stylu życia osób zmagających się ze zbyt wysokim stężeniem cholesterolu. Powinni oni zadbać o odpowiednią dietę i aktywność fizyczną. Wskazane jest także wspomaganie się preparatami o naturalnym pochodzeniu – jednym z nich jest wyciąg polifenoli z bergamoty (BPF). Pomarańcza z Kalabrii korzystnie wpływa na profil lipidowy i gospodarkę węglowodanową.

Powszechne problemy z cholesterolem – co nam grozi?

Nadmiar cholesterolu, zwany hipercholesterolemią, niekorzystnie wpływa na nasz organizm. Jednocześnie jest to najczęściej występujący czynnik ryzyka chorób układu krążenia[1][2]. A stanowią one najczęstszą przyczynę zgonów, zarówno w Polsce, jak i na świecie. W naszym kraju dotyczy to 51% kobiet i 41 % mężczyzn[3]. Podwyższony cholesterol może w dłuższej perspektywie zwiększyć ryzyko m.in. zawału serca i udaru. Zagraża więc nie tylko zdrowiu, ale także życiu. Ponadto ma również wpływ na nasze codzienne funkcjonowanie. Osłabienie pamięci, problemy z koncentracją, niska wydolność organizmu, zaburzenia erekcji, kłopoty z nerkami i wątrobą – to niektóre konsekwencje, jakie możemy odczuwać na co dzień. Problem dotyczy nawet 6 na 10 dorosłych Polaków[4]; także ludzi młodych.  Niestety badania pokazują, że zdecydowana większość z nich – aż 94% – nie leczy się wcale lub leczy się nieskutecznie[5]. To bardzo niepokojące dane. Z jednej strony chcemy żyć zdrowo, ale z drugiej nie zdajemy sobie sprawy z tego, jak bardzo powszechny jest problem podwyższonego cholesterolu i jakie niesie za sobą konsekwencje. Mało kto poddaje się także badaniu w tym kierunku (zwanym lipidogramem), wielu osobom wydaje się, że problem ich nie dotyczy.

Kto powinien szczególnie uważać?

Zbyt wysoki poziom cholesterolu dotyczy zwłaszcza osób, które dużo pracują, mało śpią, żyją w biegu, prowadzą siedzący tryb życia i mierzą się z ciągłym stresem[6]. Taka charakterystyka pasuje szczególnie do mieszkańców dużych miast, często pełniących funkcję menadżerskie. Te osoby zwykle borykają się z nieustającym napięciem i szybkim tempem funkcjonowania.

W dzisiejszym świecie naszym codziennym towarzyszem jest stres, żyjemy coraz szybciej, skupiamy się na pracy, a zapominamy o zdrowiu. Funkcjonując na wysokich obrotach, jesteśmy szczególnie narażeni na choroby układu krążenia. Łatwo przeoczyć pierwsze objawy nadchodzących problemów ze zdrowiem, tymczasem podwyższony cholesterol powinien być dla nas ważnym sygnałem alarmowym – mówi prof. dr hab. Artur Mamcarz, Kierownik Kliniki Chorób Wewnętrznych i Kardiologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego oraz ekspert Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego Badania pokazują, że skuteczną metodą walki może być stosowanie kompozycji polifenoli z Bergamoty (BPF), która korzystnie wpływa także na gospodarkę węglowodanową – dodaje.

Bergamota – naturalne rozwiązanie

W walce z hipercholesterolemią naszym sojusznikiem może być więc sama natura. Naukowcy odkryli, że bergamota (Citrus bergamia Risso), roślina cytrusowa rosnąca na południu Półwyspu Apenińskiego, ma właściwości zdrowotne. Już wcześniej była stosowana m.in. przy produkcji perfum, a niedawno okazało się, że wyciąg z tej włoskiej pomarańczy ma pozytywny wpływ na gospodarkę lipidową organizmu, a więc i na poziom cholesterolu. Standaryzowana kompozycja polifenoli z bergamoty (BPF)redukuje poziom glukozy[7] oraz tzw. „złego” cholesterolu LDL (powoduje zmiany miażdżycowe, ogranicza przepływ krwi) nawet o 40%[8] – to najlepszy wynik, spośród wszystkich przebadanych naukowo substancji naturalnych[9]. Jednocześnie znacząco zwiększa ilość „dobrego” cholesterolu HDL (który zapobiega miażdżycy, działa ochronnie) w organizmie[10]. Działanie bergamoty docenili także polscy specjaliści z Sekcji Farmakoterapii Sercowo-Naczyniowej Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego, umieszczając ją w nowych wytycznych odnoszących się do przeciwdziałania zbyt wysokiemu stężeniu cholesterolu.

Ochrona zdrowia dla każdego

Warto dodać, że bergamota nie jest przeznaczona wyłącznie dla osób z hipercholesterolemią. W praktyce może ją stosować każdy, kto pragnie aktywnie dbać o swoje zdrowie. Im prędzej zainteresujemy się kwestią cholesterolu w naszym organizmie, tym większe mamy szanse na uniknięcie problemów w przyszłości. Zagrożenie groźnymi chorobami układu krążenia powinno być dla każdego nie tylko wystarczającą przestrogą, ale stanowić także motywację do podjęcia działania. Zwłaszcza, jeśli rozwiązanie proponuje nam sama natura.


[1] Zdrojewski T. i wsp. Kardiologia Polska 2016; 74, 3: 213-223 NATPOL

[2] Lim SS, Vos T, Flaxman AD, et al. A comparative risk assessment of burden of disease and injury attributable to 67 risk factors and risk factor clusters in 21 regions, 1990–2010: a systematic analysis for the Global Burden of Disease Study 2010. Lancet. 2012;380:2224–226

[3] Zachorowalność i umieralność na choroby układu krążenia a sytuacja demograficzna Polski, Rządowa Rada Ludnościowa, pod red. naukową prof. Z. Strzeleckiego oraz prof. J. Szymborskiego, grudzień 2015

[4] Zdrojewski T. i wsp. Kardiologia Polska 2016; 74, 3: 213-223 NATPOL

[5] http://www.obywatelezz.pl/uploads/2018/02/ObywateleZZ-Raport-cholesterolowy.pdf; dostęp:17.01.2019 r.
na podstawie wyników WOBASZ II (PAMW 2016; 126:6)

[6] Atzmon G, Gabriely I, Griener W, Davidson D, Schechter C, Brazilai N. Plasma HDL levels highly correlate with cognitive function in exceptional longevity. Journal of Gerontology Series A, Biological Sciences and Medical Sciences. 2002;57A:M712–M715.

[7] Mollace V. et al. Fitoterapia 2011;82:309-316

[8] Gliozzi M, Walker R, Muscoli S, et al. Bergamot polyphenolic fraction enhances rosuvastatin-induced effect on LDL-cholesterol, LOX-1 expression and protein kinase B phosphorylation in patients with hyperlipidemia. Int J

[9] Zdrojewski T. i wsp. Kardiologia Polska 2016; 74, 3: 213-223 NATPOL

[10] Mollace V. et al. Fitoterapia 2011;82:309-316

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Ta strona wykorzystuje pliki cookie i zewnętrzne skrypty, aby zwiększyć wygodę korzystania z niej. Kontynuując korzystanie z serwisu, wyrażasz na to zgodę. Akceptuję Czytaj więcej