Żyj bardziej! Portal dla ludzi dojrzałych

Problemy z pamięcią u osób starszych

Wraz z wiekiem nasz umysł działa wolniej i potrzebuje coraz więcej czasu, aby przetworzyć informacje. Pamięć nie działa już tak jak w młodości, co powoduje trudności w rozumieniu i zapamiętywaniu. Zaburzenia funkcji poznawczych u niektórych starszych osób są łagodne i nie dają powodów do obaw, a u innych przechodzą w cięższy stan, zwany otępieniem lub demencją. Najczęściej spotykaną z tej grupy dolegliwością jest choroba Alzheimera, która dotyka seniorów, a także ich rodziny.

Czym jest otępienie i kogo dotyczy?

Otępienie czy inaczej demencja to grupa chorób mózgu, powodujących długoterminowe i postępujące osłabienie funkcji intelektualnych. Kłopoty z zapamiętywaniem i myśleniem utrudniają normalne funkcjonowanie, aktywność zawodową i społeczną, komunikację, a nawet czynności fizjologiczne, czyniąc osobę chorą zależną od innych.

Demencja występuje głównie u osób po 60 roku życia, zwiększając się procentowo wraz z wiekiem. Kiedy w grupie 65-latków można spotkać 5-7% chorych, tak po 80 roku życia przypadków jest już 40%.

Problemy z pamięcią u osób starszych

W miarę starzenia się seniorzy doświadczają zmian fizjologicznych, które mogą powodować problemy w funkcjonowaniu mózgu. Uczenie się i przywoływanie informacji zajmuje więcej czasu. Pojawia się trudność z szybkim podejmowaniem decyzji i przetwarzaniem dużej ilości informacji. Można więc pomylić to spowolnienie procesów mentalnych z prawdziwą utratą pamięci. 

W większości przypadków, wystarczy jednak odtworzyć po kolei przebieg wydarzeń, aby przypomnieć sobie brakujące informacje. Człowiek, który nie będzie mógł tego zrobić, najprawdopodobniej cierpi na demencję, z którą najczęściej można się spotkać pod postacią choroby Alzheimera.

Opieka nad osobami chorymi na Alzheimera

Cechą charakterystyczną choroby Alzheimera jest trudność w nabywaniu nowych i odtwarzaniu wcześniej nabytych informacji. Symptomy stopniowo nasilają się, sprawiając, że osoba chora traci zdolność wykonywania codziennych czynności i nie może funkcjonować samodzielnie w życiu społecznym. Z czasem wymaga stałej opieki, której jednym z najważniejszym aspektów jest pomoc w codziennych czynnościach i zapewnienie bezpieczeństwa w i poza domem.

Główne problemy, z którymi zmagają się opiekunowie osób chorych, to:

 • komunikacja z podopiecznym,
 • kąpiel, ubieranie się i jedzenie,
 • nietrzymanie moczu,
 • pobudzenie i drażliwość w godzinach wieczornych,
 • omamy, urojenia i demencja,
 • zapewnienie bezpieczeństwo w domu,
 • wędrówki i gubienie się z dala od domu.

Ucieczki z domu i błądzenie to częsta tendencja osób z chorobą Alzheimera. Opiekunowie muszą stale monitorować miejsce przebywania seniora i w razie zagubienia szybko go odnaleźć. Poinformowanie sąsiadów i policji, posiadanie aktualnego zdjęcia lub nagrania wideo może być w takiej sytuacji niezwykle pomocne, jednak szybciej zlokalizujemy podopiecznego i zareagujemy na jego potrzeby, jeśli skorzystamy z opieki zdalnej.

Nowoczesne rozwiązania w opiece nad osobami z chorobą Alzheimera

Dużym problemem, z którym borykają się opiekunowie osób chorych na Alzheimera, jest niewiedza o ich stanie zdrowia, brak możliwości stałej kontroli i bezpośredniej opieki nad nimi. Będąc z dala, trudno jest też szybko działać w przypadku zagrożenia i zaoferować w porę profesjonalną pomoc.

W tym przypadku najlepiej sprawdzą się nowe technologie, które dostarczają zdalny monitoring, pomoc w razie sytuacji zagrażającej życiu i kontakt między opiekunem a osobą chorą. Takie funkcje spełnia urządzenie Comarch WristBand – dostępne w formie opaski lub breloka, które wystarczy zaopatrzyć w kartę SIM, umieścić na ręce podopiecznego i połączyć z aplikacją CareMate na swoim telefonie.

Od tego momentu w każdej chwili poprzez konto w aplikacji będzie można:

 • sprawdzić, dzięki wbudowanemu lokalizatorowi GPS, miejsce przebywania seniora, co jest niezwykle pomocne w sytuacji zagubienia się,
 • przeanalizować jego aktywność za pomocą danych dostarczanych przez krokomierz, pulsometr czy czujnik upadku,
 • kontrolować poziom naładowania baterii i nałożenie urządzenia przez seniora (aplikacja informuje o jego zdjęciu),
 • monitorować kilku podopiecznych i instalować oraz udostępniać aplikację kilku opiekunom jednocześnie,
 • połączyć się telefonicznie z podopiecznym,
 • wezwać natychmiastową pomoc lub skonsultować się z personelem Centrum Zdalnej Opieki Medycznej Comarch.

Użytkownik, który znajduje się w kryzysowej sytuacji, również sam może połączyć się z ratownikiem medycznym, korzystając z przycisku SOS. Dzięki temu, że urządzenie ma na ręce, wezwanie pomocy będzie łatwe nawet w przypadku niedomagania.

Comarch WristBand to bardzo wygodne rozwiązanie dla osób, które nie mogą sprawować ciągłej opieki nad starszym członkiem rodziny, mieszkają od niego w dużej odległości czy po prostu chcą być o niego spokojne.

Zakupu cyfrowego zestawu opiekuńczego Comarch WristBand można dokonać w sklepie internetowym:

Mobilny opiekun sprawdzi się także w przypadku osób:

 • obciążonych ryzykiem zdrowotnym, które chcą zwiększyć swoją niezależność,
 • w podeszłym wieku, chorych przewlekle, które mają ograniczoną samodzielność,
 • potrzebujących stałego wsparcia.

Opieka nad osobami chorymi na Alzheimera może być bardzo trudna i frustrująca dla obu stron. Aby sprawowanie pieczy nad seniorem z zaburzeniami pamięci było łatwiejsze, chorobę trzeba lepiej poznać i dostosować swoje czynności, sposób komunikacji, a także miejsce przebywania do problemów, z którymi wiąże się ta choroba. Warto również korzystać z dodatkowej pomocy dziennej, wspierać chorego poprzez aktywność fizyczną czy warsztaty terapeutyczne. Dużym odciążeniem jest też zdalna opieka, która daje większą niezależność opiekunowi i poczucie, że osoba chora jest bezpieczna.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Ta strona wykorzystuje pliki cookie i zewnętrzne skrypty, aby zwiększyć wygodę korzystania z niej. Kontynuując korzystanie z serwisu, wyrażasz na to zgodę. Akceptuję Czytaj więcej