Żyj bardziej! Portal dla ludzi dojrzałych

Przechowywanie dokumentacji medycznej – łatwo, bezpiecznie i zawsze pod ręką

Mimo że trudno nam się z tym pogodzić, wraz z upływem lat coraz więcej nam dolega, pojawiają się schorzenia związane z wiekiem, a czasem niestety i przewlekłe choroby. Udając się na wizytę lekarską, najczęściej musimy przedstawić jej przebieg, wykonane badania i listę przyjmowanych medykamentów. Nie zawsze mamy te wszystkie dane w pamięci i przy sobie, dlatego powstała mobilna aplikacja Comarch HealthNote, która ułatwia przechowywanie dokumentacji medycznej.

Przechowywanie dokumentacji medycznej

Większość z nas przechowuje swoją historię zdrowia. Najczęściej trzymamy je w dedykowanej teczce lub segregatorze. Takie „archiwum” zwykle zawiera wyniki badań, zdjęcia rentgenowskie, wypisy ze szpitali, diagnozy czy zalecenia dotyczące przyjmowania leków. Czasem korzystamy ze zwykłych zeszytów, bo przebieg choroby lub męcząca nas dolegliwość wymaga zapisywania zbierania pomiarów badań czy zapisywania reakcji na przyjmowane leki.

Wszystkie te dokumenty i odczyty pomiarów są niezmiernie ważne podczas kontaktu z lekarzem, który szczególnie w przypadku pierwszej wizyty nie zna nas, ani naszego organizmu. Istotne są wtedy wszystkie informacje dotyczące problemu, na który szukamy porady. Mając pod ręką, w aplikacji Comarch HealthNote, uporządkowane dokumenty medyczne, lekarz jest w stanie wydobyć najbardziej newralgiczne dane dotyczące naszego zdrowia. Ułatwia to podjęcie szybkiej decyzji o leczeniu, a nie szukanie po omacku przyczyn dolegliwości, z którymi się do niego zwracamy.

Łatwy i szybki dostęp do historii zdrowia pozwala również na niezwłoczne podjęcie działań w przypadku utraty przytomności, ratowania zdrowia lub życia osoby poszkodowanej. Dlatego segregowanie dokumentów nie powinno być odkładane na później, a recepty, wypisy czy wyniki badań umieszczane od razu w odpowiednim miejscu, takim jak aplikacja Comarch HealthNote.

Historia zdrowia zawsze pod ręką

Każda wizyta lekarska poprzedzona jest wywiadem medycznym. Specjalista zadaje nam wiele pytań dotyczących naszego obecnego stanu, przebytych chorób, zabiegów i operacji w przeszłości, chorób przewlekłych, na które cierpimy, historii zdrowia w rodzinie, wykonywanego zawodu, który może mieć wpływ na dolegliwości, z którymi się borykamy. Na pewno ważna będzie informacja o lekach, które przyjmujemy.

Pamiętajmy, że często lekarze mają określony czas na przyjęcie pacjenta. Szybkie udostępnienie właściwych dokumentów będzie często niezwykle pomocne. Warto zatem zawsze mieć je przy sobie, bo choć czasem wydaje nam się, że nie mają znaczenia, u lekarza lepiej przedstawić za dużo danych niż pominąć jakąś istotną informację.

Tu z pomocą przychodzą nam nowoczesne technologie, które ułatwią archiwizację dokumentów i udostępnianie ich lekarzowi.

Mobilna książeczka zdrowia

Przechowywanie naszych danych dotyczących historii zdrowia nie zawsze jest proste. Coraz częściej korzystamy nie tylko z przychodni rejonowych, ale również prywatnych. Mamy wykupione pakiety prywatnej opieki medycznej. Zmieniamy miejsce zamieszkania i podróżujemy. To wszystko sprawia, że informacje o naszych chorobach, zabiegach czy operacjach przechowywane są w różnych miejscach i mamy do nich utrudniony dostęp. Trudno też zapamiętać nazwy leków i dawki, a czasem – po prostu – żeby zabrać ze sobą niezbędne dokumenty.

Kiedyś funkcję podstawowej informacji o naszym zdrowiu pełniła książeczka zdrowia, w której zapisywane były poszczególne szczepienia, konsultacje specjalistyczne czy przebyte hospitalizacje. Dziś takie zadanie przejęły programy użytkowe, z których wygodnie możemy skorzystać z poziomu własnego telefonu.

Takim mobilnym rozwiązaniem, ułatwiającym życie wszystkim pacjentom jest darmowa aplikacja Comarch HealthNote, którą łatwo możemy zainstalować na swoim smartfonie. Zastępuje ona papierową książeczkę zdrowia, teczkę z dokumentami i zeszyt z prowadzonymi pomiarami ciśnienia, temperatury czy glikemii. Ułatwia skanowanie i przechowywanie dokumentacji medycznej, uporządkowanie względem daty wystawienia, a także podział na rodzaj dokumentacji medycznej i specjalistę, który ją wystawił.

Wszystkie dokumenty w prosty sposób można udostępnić lekarzowi. Co więcej, nie musi on mieć zainstalowanej aplikacji, wystarczy dostęp do komputera i internetu.

Najważniejsze atuty aplikacji:

  • Łatwe kopiowanie danych medycznych z różnych placówek – wystarczy zrobić zdjęcie dokumentu, wpisać datę wystawienia, oznaczyć jego rodzaj i specjalizację lekarza, który go wystawił. Nie zajmuje to więcej niż kilka minut i daje gwarancję, że ważne informacje dotyczące naszego zdrowia będziemy mieć pod ręką.
  • Uporządkowanie dokumentacji – aplikacja kategoryzuje nasze dokumenty względem daty, ich rodzaju i specjalizacji lekarza, który je wydał. Dzięki niej możemy łatwo odszukać konkretne badanie, receptę czy wypis ze szpitala, klikając w odpowiedni typ dokumentu albo wszystkie zebrane informacje medyczne od danego lekarza, klikając w konkretną specjalizację.
  • Zapisywanie pomiarów badań – aplikacja jest przydatna do zapisywania pomiarów ciśnienia, pulsu, wagi, glikemii czy temperatury. Dane te możemy łatwo porównać na wykresie i obserwować w przedziale tygodnia, miesiąca czy kwartału.
  • Szybkie udostępnianie danych lekarzowi – wszystkie nasze badania, dokumentacje medyczne i wywiady lekarskie możemy szybko udostępnić lekarzowi. Wystarczy, że otworzy na swoim komputerze stronę healthnote.pl/dla-lekarza, a my zeskanujemy za pomocą aplikacji kod, który pojawi się na ekranie. Po chwili lekarz będzie mógł zapoznać się z przebiegiem naszej choroby czy z wynikami badań.
  • Synchronizacja z innymi aplikacjami – Comarch HealhtNote może połączyć się z Apple Health lub Google Fit. Planowane są kolejne integracje, dzięki którym aplikacja będzie jeszcze bardziej użyteczna.

Bezpieczne korzystanie z aplikacji Comarch HealthNote

Comarch HealthNote jest prostą i intuicyjną aplikacją, która jest łatwa w obsłudze nawet dla osób starszych. Wszystkie dane przechowywane są w chmurze Comarch EHR, czyli wirtualnym archiwum, które zapewnia bezpieczeństwo i dostęp do nich w każdej chwili. Dostęp do aplikacji jest chroniony hasłem, kodem PIN, odciskiem palca lub face ID.

Aplikację można pobrać bezpłatnie z Google Play lub App Store.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Ta strona wykorzystuje pliki cookie i zewnętrzne skrypty, aby zwiększyć wygodę korzystania z niej. Kontynuując korzystanie z serwisu, wyrażasz na to zgodę. Akceptuję Czytaj więcej