redakcja@aktywni-plus.pl
Rynek pracy dla doświadczonych pracowników. Mogą nas czekać duże zmiany
Rynek pracy w obliczu pandemii koronawirusa przechodzi drastyczne zmiany, których efekty będziemy odczuwali jeszcze latami. Niestety sytuacja odbija się także na pracownikach w wieku powyżej 50 lat. A tymczasem to właśnie oni wkrótce mogą stanowić większość osób czynnych zawodowo.
Jaka przyszłość na rynku pracy czeka osoby z kilkudziesięcioletnim stażem zawodowym i jak wpłynęła na ich sytuację pandemia? Choć utrzymanie aktywności zawodowej będzie wymagało samodoskonalenia i nierzadko zdobywania nowych kwalifikacji, jest szansa, że zmiany, których jesteśmy świadkami, zahamują wykluczenie starszych pracowników, jakie zaczynało mieć miejsce w ostatnich latach.
Pracownicy w wieku 50+ przyszłością gospodarki?
Europa się starzeje, a Polska nie jest tu wyjątkiem. Rodzi się nas coraz mniej, a to oznacza regularny spadek napływu młodych pracowników. Pracodawcy muszą zmienić myślenie i zacząć stawiać na doświadczony personel.
Zgodnie z danymi GUS w 2019 roku na polskim rynku pracy 34% aktywnych zawodowo osób mieściło się w przedziale wieku od 50 do 64 lat. Polska zajmowała dopiero 30 miejsce rankingu PwC, ale średnia wieku pracowników ciągle rośnie. Raporty PwC donoszą, że do 2050 roku połowę populacji będą stanowiły osoby przekraczające wiek 55 lat, czyli w kręgach HR tzw. „silversi”.
Rynek pracy będzie się musiał dostosować do wyższej średniej wieku pracowników. Oczywiście mówimy o przyszłości, ale pracodawcy już teraz muszą reagować na zmiany. Firmy muszą przystosować swoje działanie pod silversów. Dotyczy to wdrożenia odpowiednich szkoleń oraz atrakcyjnego socjalu i odpowiedniego wyposażenia.
Mocne strony doświadczonych pracowników
Pracownicy po 50 roku życia niestety w ostatnich latach padali ofiarą stereotypów. W niektórych branżach dominuje przekonanie, że wielu z nich tylko czekają na emeryturę i nie angażują się w wykonywaną pracę. Tymczasem wielu w rzeczywistości jest bardzo aktywnych zarówno prywatnie, jak i zawodowo. Błędne przekonanie o bierności jest spuścizną poprzedniego systemu oraz trendu pracy w jednym miejscu przez większość życia. Rynek pracy jest dziś inny i wymusił zmianę przyzwyczajeń. Natomiast oddanie, zaangażowanie oraz wiedza stały się mocnymi atutami pracowników po pięćdziesiątce.
Silversi cechują się bogatym doświadczeniem zawodowym oraz życiowym, czego brakuje młodym osobom. Dużą zaletą jest także umiejętność znajdowania rozwiązań problemów i trafnej oceny sytuacji. Choć te cechy bywają przyćmiewane przez gorsze umiejętności w zakresie nowoczesnych umiejętności, sytuacja stopniowo ulega zmianie. W niepewnych czasach, jakie zafundował nam koronawirus, zaczynają się przede wszystkim liczyć kompetencje, które pomagają w wyjściu z kryzysu. Bardziej świadomi rekruterzy zaczynają zdawać sobie z tego sprawę i coraz częściej tworzą mieszane wiekowo zespoły, traktując starszych pracowników jako mentorów dla zespołu. Z ich wiedzy i doświadczenia korzystają także szefowie.
Praca dla silversa – jak przygotować się na zmiany?
Wszechobecna cyfryzacja sprawiła, w wielu zawodach obowiązki uległy pewnemu przekształceniu, co wymaga rozwijania i dostosowywania kwalifikacji. Utrzymanie atrakcyjności w roli pracownika, nawet tego z dogłębną wiedzą i doświadczeniem, wymaga inwestycji czasu w naukę nowych systemów, rozwiązań oraz praktyk zawodowych. Pracodawcy powinni zainwestować w szkolenie starszych pracowników, w ten sposób zadbają o doświadczony personel cechujący się większym oddaniem.
Sam pracownik powinien także zaznajomić się z popularnymi narzędziami online, które ułatwiają dziś znalezienie pracy – od rejestracji na portalach pracy, poprzez kreatory CV, po programy do wideo-rozmów z rekruterami. Zapoznanie się z tymi powszechnie już stosowanymi rozwiązaniami wydaje się niezbędne do skutecznych poszukiwań zatrudnienia w dobie zdalnych rekrutacji.
Stereotypy bardzo szkodzą pracownikom w wieku 50+, ale trzeba z nimi walczyć. Doświadczeni pracownicy mają wiele do zaoferowania pracodawcom oraz współpracownikom, zwłaszcza w tym trudnym czasie. Muszą tylko im pokazać, że nie zaniechali swojego rozwoju. Rynek pracy się zmienia, a według niektórych specjalistów już niedługo to właśnie silversi będą dyktować warunki.
Artykuł został przygotowany przy wsparciu portalu Aplikuj.pl.