Żyj bardziej! Portal dla ludzi dojrzałych

Starzenie dentalne zmienia także twarz!

Stan zębów, ich ułożenie, długość czy też obecność braków zębowych wpływa nie tylko na estetykę uśmiechu. Może znacznie przyspieszyć procesy starzenia się całej twarzy, przyczyniając się do pojawiania zmarszczek na policzkach i wokół ust. W efekcie już w wieku 40 czy 50 lat możemy wyglądać jak 70-latek.

Ścieranie się zębów to naturalny proces, problem jednak pojawia się wówczas, gdy ścieranie zębów jest nadmierne. Z biegiem lat nasze zęby ulegają fizjologicznemu ścieraniu, przez co stają się krótsze. Kiedy się uśmiechamy powinno być widać ok. 4-6 mm długości górnych siekaczy. Jeśli widać ich mniej – uśmiech wygląda zdecydowanie starzej.

Przyczyn nadmiernego ścierania się zębów jest wiele. Stres powodujący nieświadome napinanie mięśni narządu żucia objawiające się jako zgrzytanie (bruksizm) lub zaciskanie zębów, nieprawidłowe nawyki higienizacyjne, wady zgryzu czy też braki zębowe prowadzące do nadmiernego obciążenia i co się z tym wiąże, ścierania pozostałych zębów.

Ścieranie zębów prowadzące do zmniejszania się grubości szkliwa uwidacznia znajdującą się pod nim zębinę. Zębina ma odcień żółty i jest bardziej podatna na wchłanianie barwników. Jej przeświecanie przez cienką warstwę szkliwa wpływa także na estetykę uśmiechu. Żółte zęby są nieatrakcyjne i znacząco postarzają twarz.

Aby odmłodzić zęby należy zastosować leczenie ortodontyczne i odbudować zęby za pomocą licówek lub koron. W przypadku zdiagnozowanego bruksizmu można wykonać szynę relaksacyjną, którą zakłada się na noc. – wyjaśnia lek. dent. Krzysztof Maćkowiak z Kliniki Borczyk.

Bardzo duży wpływ na wygląd twarzy mają także braki zębowe. Postarza nie tylko brak przednich zębów. Jeśli brakuje zębów trzonowych, pozostałe zdrowe zęby narażone są na większe obciążenia, co prowadzi do ich ścierania i powstawania mikropęknięć.

W miejscu braku zęba zanika kość, ponieważ przestaje ona pełnić rolę, do jakiej stworzyła ją natura. W przyszłości może to doprowadzić do utraty zdrowych zębów. Brak zębów i postępująca utrata kości powoduje zmiany w rysach twarzy. W wyniku wiotczenia skóry i zapadania się policzków twarz zaczyna przybierać charakterystyczny, starczy wygląd. Pojawiają się liczne zmarszczki przy nosie i ustach. Dlatego tak ważne jest uzupełnianie braków w uzębieniu. Najlepszą metodą są implanty, które hamują proces zaniku kości dając solidne podparcie dla mięśni i skóry twarzy. Dzięki temu twarz zachowuje młodzieńczy wygląd. – wyjaśnia Krzysztof Maćkowiak.

Wady zgryzu to kolejna przyczyna postępującego starzenia się twarzy. Nieprawidłowa budowa szczęki i żuchwy oraz krzywe zęby nie stanowią właściwego podparcia dla mięśni i skóry. Szybciej powstają zmarszczki, bruzdy nosowo-wargowe się pogłębiają, usta nie mają podparcia, przez co stają się cieńsze, a policzki się zapadają. Rozwiązaniem w tej sytuacji jest leczenie ortodontyczne, które nie tylko wyprostuje krzywe zęby, ale również poprawi i odmłodzi rysy.

Uśmiech to element naszej twarzy, na którym bardzo szybko widać postępujący proces starzenia. U każdego jednak proces ten przebiega z różnym nasileniem ze względu na indywidualny zegar biologiczny. Dzięki współczesnej stomatologii możemy jednak nie tylko zapobiegać postępującym z czasem niekorzystnym zmianom w wyglądzie naszej twarzy, ale również przywrócić młody wygląd w momencie, gdy nasze zęby uległy już zniszczeniu. Wystarczy regularnie odwiedzać gabinet stomatologiczny, w którym specjalista przygotuje indywidualny dla każdego przypadku plan leczenia, uwzględniający zabiegi przywracające młodość naszym zębom.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Ta strona wykorzystuje pliki cookie i zewnętrzne skrypty, aby zwiększyć wygodę korzystania z niej. Kontynuując korzystanie z serwisu, wyrażasz na to zgodę. Akceptuję Czytaj więcej