Żyj bardziej! Portal dla ludzi dojrzałych

Szlak Jury Krakowsko – Częstochowskiej dla aktywnych

Szlak Jury Krakowsko – Częstochowskiej jest bardzo ciekawym podróżniczo i niezwykle malowniczym rejonem naszego kraju.
Rozciąga się od Częstochowy i Mstowa na północy, przez Ogrodzieniec po Kraków. Wyróżnia się charakterystycznymi białymi ostańcami, zabytkami architektury i bogatą przyrodą. Jest niezwykle atrakcyjna dla osób lubiących aktywnie spędzać czas i dla miłośników sportów ekstremalnych.

Szlak Jury Krakowsko – Częstochowskiej

Szlak biegnący przez prawie cały teren Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej to atrakcja dla turystów, chcących spędzać czas aktywnie. Dzięki stale rozwijającej się infrastrukturze oraz przybywającym z roku na rok atrakcjom to doskonałe miejsce do jazdy na rowerze po 50, wspinania się, zwiedzania jaskiń, uprawiania nordic walking lub narciarstwa biegowego.

Zamki i warownie Kazimierza Wielkiego

Jura Krakowsko-Częstochowska charakteryzuje się barwnym krajobrazem, urozmaiconym charakterystycznymi, białymi ostańcami skalnymi. Tędy wiedzie słynny Szlak Orlich Gniazd, czyli sieć XIV-wiecznych warowniami i zamków, powstałymi za czasów Kazimierza Wielkiego dla ochrony przygranicza. Najsłynniejsze z nich i najpiękniejsze to zamek w Ogrodzieńcu, starannie odbudowany średniowieczny zamek w Bobolicach czy jego bratnia, romantyczna ruina w Mirowie. Warte uwagi są także zamki w Korzkwi, Ojcowie, Siewierzu, Słoweniu, Rabsztynie czy zawieszony ponad drogą zamek Pieskowej Skale. Te majestatyczne obiekty są udostępnione do zwiedzania dla turystów.

Ostańce skalne

Jura Krakowsko-Częstochowska słynie również ze wspomnianych już wapiennych ostańców skalnych, które powstały na skutek wypłukiwania skał wapiennych i rozmieszczonych wśród malowniczych krajobrazów. Tworzą one obiekty o ciekawych kształtach, jak Okiennik Wielki w Skarżycach, Maczuga Herkulesa w Pieskowej Skale, czy Brama Krakowska w Ojcowie. W wielu miejscach ostańce te, jako grupy skał, tworzą popularne centra wspinaczkowe, jak Rzędkowice czy Podlesice.

Jaskinie i groty

Dla pragnących jeszcze bliżej przyjrzeć się jurajskim skałom, świetną okazją może być eksploracja którejś z licznie występujących w tym obszarze jaskiń. Aż dwie – Grota Łokietka i Jaskinia Ciemna znajdują się w Ojcowie. W Jerzmanowicach pod Krakowem zaś mieści się Jaskinia Nietoperzowa, w której kręcono sceny do filmu „Ogniem i mieczem”. Z kolei Jaskinia Wierzchowska Górna w Wierzchowiu to jaskinia z najdłuższą trasą turystyczną na Jurze i w całej Polsce.

Najbardziej popularne szlaki

Wszystkie te skarby natury i architektury można podziwiać zarówno podczas wycieczek pieszych, jak i rowerowych, a nawet konnych, gdyż na obszarze całej Jury Krakowsko-Częstochowskiej nie brakuje różnego rodzaju szlaków turystycznych. Najdłuższe i najpopularniejsze szlaki to:

– Czerwony Szlak Orlich Gniazd, 163,9 km
– Niebieski Szlak Warowni Jurajskich, 154 km
– Czerwony Szlak Rowerowy Orlich Gniazd, 188,3 km
– Pomarańczowy Transjurajski Szlak Konny, 204 km
– Żółty Szlak Dolinek Jurajskich
– Żółty szlak Zamonitu

Podczas wypraw należy oczywiście pamiętać o nawadnianiu organizmu i uzupełnianiu minerałów. Warto zabrać ze sobą do plecaka wydobywaną właśnie tutaj, na obszarze uchodzącym za czysty ekologicznie, Naturalną Wodę Mineralną Jurajska.

Powitajmy więc wiosnę na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej! Ruszajmy po wspaniałe wrażenia na niezapomnianą wycieczkę szlakiem zamków, jaskiń i ostańców skalnych!

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Ta strona wykorzystuje pliki cookie i zewnętrzne skrypty, aby zwiększyć wygodę korzystania z niej. Kontynuując korzystanie z serwisu, wyrażasz na to zgodę. Akceptuję Czytaj więcej