Żyj bardziej! Portal dla ludzi dojrzałych

Botafumeiro – po co została zbudowana ta gigantyczna kadzielnica?

Zobaczysz ją po pokonaniu jednego z trzech najważniejszych, chrześcijańskich szlaków pielgrzymkowych.

Pielgrzymka do Santiago de Compostela w Hiszpanii to jeden z trzech najważniejszych chrześcijańskich szlaków pielgrzymkowych. Droga do grobu św. Jakuba i do największej na świecie kadzielnicy.

Botafumeiro w języku galicyjskim oznacza „wydzielający dym”. Dym wydobywający się z ogromnej ok. 60-kilogramowej kadzielnicy czekających na strudzonych i wytrwałych pielgrzymów, którzy po wielu tygodniach lub miesiącach docierali na miejsce. Mierząca aż 160 cm kadzielnica nie została jednak stworzona w podziękowaniu za cudowne uzdrowienie czy na chwałę Boga, tylko żeby zniwelować towarzyszący średniowiecznym pielgrzymom smród.

30 kilogramów rozpalonego węgla drzewnego i kadzidła

Dawni pątnicy nie mieli możliwości skorzystania z hostelu i zadbania o higienę, nie wspominając o zmianie odzieży. Docierali więc do katedry Santiago de Compostela szczęśliwi, zmęczeni, ale też brudni i śmierdzący. Do kadzidła dodawano zioła w celach profilaktycznych, by uchronić przed chorobami i epidemią, ale przede wszystkim, aby zabić odór towarzyszący tysiącom brudnych, przepoconych pielgrzymów.

8 mężczyzn w purpurze

Ta gigantyczna botafumeiro (kadzielnica), do której rozkołysania potrzeba aż ośmiu mężczyzn znanych tiraboleiros rozwija zawrotną prędkość do 60 km/h. Dym skutecznie docierał (dociera!) więc do każdego zakątka w katedrze, pomagając zniwelować okropny zapach. Oczyszczał myśli, pomagał skupić się na modlitwie i maskować gryzący w nos „trud podróży” współtowarzyszy. Nie mógł jednak zastąpić kąpieli.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Ta strona wykorzystuje pliki cookie i zewnętrzne skrypty, aby zwiększyć wygodę korzystania z niej. Kontynuując korzystanie z serwisu, wyrażasz na to zgodę. Akceptuję Czytaj więcej