Żyj bardziej! Portal dla ludzi dojrzałych

Kalifornia okiem Szymona Szcześniaka, fotografa

Udany portret to złożony proces tworzenia wzajemnych relacji, łamania osobistych barier i technicznych zależności. Same zdjęcia nigdy nie są ważniejsze od osób, które fotografuję.

Aparat daje mi szansę poznania drugiego człowieka w bardziej osobistym kontekście. Swoim bohaterom staram się dać świadomość, że są wyjątkowi i że nie przypadkiem stanęliśmy po obu stronach obiektywu.

Powierzchowność mnie nie interesuje, ładne zdjęcia nie dają satysfakcji, są jak sztuczne kwiaty, które nie pachną.

Szukam czegoś nieoczywistego, ulotnego, jednej chwili, kiedy człowiek zapomina się i przez chwilę jest sobą, bez udawania, bez lepszego profilu. Szczerość i prawda. Kiedy osoba oddaje mi choć cząstkę swojej prywatności, czuję, że mi się udało, uchwyciłem w obrazie czas, który już zawsze będzie trwał w umysłach oglądających moje portrety.

Cieszę się, kiedy ludziom podoba się zdjęcie, które im zrobiłem.

Staram się pokazać ich z jak najlepszej strony. Nie oceniam. Szukam piękna człowieka, idealizuję, pokazuję ludzi tak jak chciałbym widzieć siebie. Robiąc portrety, odbijamy się w oczach osób, które stoją przed nami, twarze wyrażają emocje, które towarzyszą nam, kiedy się spotkamy.

Osobistość sytuacji jest nieunikniona, portrety innych ludzi stają się swoistym autoportretem nas samych.

Fotografia to nie hobby ani praca, to sposób na życie. Swoiste widzenie otaczającego nas świata i kiedy po raz pierwszy skadrujecie rzeczywistość, patrząc przez aparat, to reszta tego kadru też już nigdy nie będzie taka sama.

California - Szymon Szcześniak

Szymon Szcześniak – urodził się w 1975 roku. Jest fotografem, absolwentem Instytutu Twórczej Fotografii w czeskiej Opawie. Jest autorem portretów znanych osobistości. Współpracuje z wieloma pismami i agencjami reklamowymi. Od 2008 roku wykłada w Akademii Fotografii w Warszawie i Krakowie. Prezentował zdjęcia na wystawach w:

Port Autonome Gallery w Paryżu (2004), Galerii Obok ZPAF w Warszawie (2006), Yours Gallery w Warszawie (2007), Ego Gallery w Poznaniu (2009), Leica Gallery Warsaw (2012), Leica Gallery in Solms Germany (2012), CapitolWrocław (2013).

Nagrody: Grand Prix Pozytywu za cykl Egipt (2005), Chimera (2006), Golden

Drum Shortlist (2008), Złoty Orzeł (2008), GrandFront 2009 I. Miejsce, GrandFront 2010 I.

Miejsce w kategorii ArtFront.

www.szymonszczesniak.com

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Ta strona wykorzystuje pliki cookie i zewnętrzne skrypty, aby zwiększyć wygodę korzystania z niej. Kontynuując korzystanie z serwisu, wyrażasz na to zgodę. Akceptuję Czytaj więcej