Żyj bardziej! Portal dla ludzi dojrzałych

Najwygodniejsze sneakersy na świecie – jak podoba ci się pomysł marki?

Innowacyjny sposób z Nowej Zelandii na podejmowanie właściwych wyborów zakupowych. Na czym polega?

Cały sneakersowy przemysł ma duży wkład w pozostawianie śladu węglowego. Pochłania rocznie ok. 700 milionów ton dwutlenku węgla.

Wiele części obuwia – w tym podeszwy, logo i końcówki sznurowadeł – wykonane są z tworzywa sztucznego, czyli ropy naftowej. Według obliczeń Ellen MacArthur Foundation aż 60% wszystkich materiałów używanych w modzie bazuje na plastiku.

23 miliardy par sneakersów produkuje się rocznie, z czego każdego roku wyrzuca się ponad 300 milionów par obuwia sportowego, a ich całkowity rozkład na wysypisku zajmuje średnio ok. 40 lat.

Sneakersy z wełny merynos i drzew eukaliptusowych 

Allbirds stworzyli były piłkarz i zaprzyjaźniony biotechnolog, Tim Brown i Joe Zwilinger w 2016 r. Jako pierwsi zaczęli sprzedawać buty, które miały ładnie wyglądać i być pozbawione widocznego logo. Swoje sneakersy reklamowali jako „najwygodniejsze buty świata”.

Swój sukces oprali na III trendach:

I. Minimalizm – prosty design. Na ich butach nie znajdziecie żadnych bijących po oczach kolorowych logotypów

II. Ekologia – naturalne materiały. Nawet pudełka, w które zapakowane są buty pochodzą z recyklingu.

III. Komfort – wygoda przede wszystkim. Każdy poczuje się w nich komfortowo. Poza tym jeśli kupujący uzna, że buty mu nie odpowiadają, to bez żadnych wyjaśnień może je zwrócić.

Teraz jako pierwsi chcą dokładnie informować swoich konsumentów o śladzie węglowym na swoich produktach.

Może Cię zainteresuje: Czy Primark to pachnący lumpeks, ale z większym śladem węglowym?

Nowa etykieta

Innowacja marki polega na tym, że na każdym produkcie Allbirds znajdziemy etykietę z liczbą, która pokazuje ilość emitowanego CO2 potrzebną do wyprodukowania każdej pary butów czy skarpet.

Badania Massachusetts Institute of Technology dowodzą, że produkcja jednej pary biegowych butów emituje 13,6 kg dwutlenku węgla, co można porównać do świecenia 100-watowej żarówki świecącej przez tydzień. 

Marce Allbirds udało się obniżyć to zużycie do średnio 7,6 kg CO2. Marka stawia sobie za cel całkowitą eliminację emisji dwutlenku węgla, czyli zlikwidowanie śladu węglowego do zera. Poczynając od surowców, aż po rozkładanie się butów na wysypisku. Buty Allbirds są wytwarzane w większości z naturalnych materiałów, co już przyczynia się do obniżenia poziomu emisji CO2.

Ta popularna wśród menedżerów Doliny Krzemowej marka chce, aby taka etykieta z informacjami o śladzie węglowym stały się standardem, jak etykiety z informacjami o wartościach odżywczych na opakowaniach produktów spożywczych.

Ile tak naprawdę oznacza 7,6 kg CO2?

To tyle samo, ile jest wytwarzane podczas:

・ jazdy 30, 5 km samochodem

・ uruchomienia 5 prań w suszarce

・ wytworzenie 22 tabliczek czekolady.

Co jeszcze robi marka?

– wykorzystuje plastikowe butelki z recyklingu do produkcji sznurówek. Jedna butelka to jedna para sznurówek Allbirds

–  produkuje opakowania, które są w 90% z kartonu pochodzącego z recyklingu

– dodaje szczyptę nylonu pochodzącego z recyklingu, aby dać mu nowe życie i zwiększyć wytrzymałość dzianiny, z jakiej wykonane są buty

– jest wynalazcą SweetFoam, nowego materiału produkowanego z części trzciny cukrowej jako ekologicznej alternatywy do produkcji klapek i do podeszw swojego obuwia.

Aby zachęcić konkurentów do pójścia w ich ślady, firma udostępniła techniczne know-how SweetFoam każdemu, kto tego chce, bez pytania i opłat za korzystanie z praw patentowych!

Dbaj o buty, a zadbasz o środowisko

  • Dbaj o buty (w myśl zasady zero waste), aby wytrzymały możliwe jak najdłużej. Gdybyśmy przedłużyli ich życie tylko o 3 miesiące, to wpływ na środowisko zmniejszyłby się o jakieś 25%.
  • Wybieraj modele butów w ponadczasowych kolorach, ale takich, które nie znudzą ci się za szybko.
  • Wyrzucaj buty do recyklingowych pojemników zamiast do kosza. A jeśli już naprawdę musisz mieć nową parę, to przynajmniej unikaj dostarczenia jej na drugi dzień. Badania pokazują, że dłuższe oczekiwanie pozwala firmom kurierskim zmniejszyć ilość wytwarzanego dwutlenku węgla na ostatnim kilometrze aż o 30%.
  • Wymieniaj buty co 500-800 km

Jaki ja mam wpływ na zmianę klimatu?

Każdy z nas ma swój udział w emisji dwutlenku węgla – gazu, którego emitowanie wpływa na zmianę klimatu. Siedząc w ciepłym pokoju, biorąc kąpiel, podróżując samochodem, pociągiem lub samolotem, robiąc zakupy, na przykład w sklepach z modą fast fashion – korzystamy z energii spalanych paliw kopalnych i przyczyniamy się do zanieczyszczania środowiska. Statystyczny Polak odpowiada za emisję ponad 8 ton, a poziom średniej światowej to ok. 5 ton CO2 na osobę rocznie.

Chcesz sprawdzić swój wpływ na środowisko związany ze spalaniem paliw kopalnych, wejdź na stronę:  Ziemia na rozdrożu: https://ziemianarozdrozu.pl/kalkulator

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Ta strona wykorzystuje pliki cookie i zewnętrzne skrypty, aby zwiększyć wygodę korzystania z niej. Kontynuując korzystanie z serwisu, wyrażasz na to zgodę. Akceptuję Czytaj więcej