Żyj bardziej! Portal dla ludzi dojrzałych

Czym chce się wyróżnić brytyjski easyJet i ukraiński SkyUp?

Co i dlaczego plasuje te dwie linie lotnicze w awangardzie?

Ukraiński SkyUp i brytyjski easyJet postanowiły wyróżnić się w lotniczym świecie. Zapoczątkowały modę na działania ekologiczne i dopasowane do zmieniających się społecznych norm. A to plasuje je w lotniczej awangardzie. Bo wygoda i ekologia to trend, za którym trudno będzie nie podążać innym. Co zrobiły?

Plastikowe uniformy w liniach lotniczych easyJet

Materiał z przetworzonych butelek PET, tekturowe usztywniacze w kołnierzykach oraz metalowe spinki do koszul. Na taką zmianę w mundurach latających załóg zdecydował się brytyjski easyJet. Jest pierwszą linią lotniczą na świecie, która ubierze swój personel w ekologiczne uniformy.

Redukcja plastiku

Nie jest to też jej pierwsze proekologiczne działanie. Kilka lat temu zaczęła wspierać rozwój elektrycznych samolotów, chce ograniczyć w swoich lotach emisję dwutlenku węgla, a podczas lotów pasażerowie easyJet mogą dostać zniżkę na napój, jeśli korzystają ze swoich kubków. To pozwoliło firmie zredukować zużycie plastiku w swoich samolotach.

„Zielone” mundury

Każdy mundur to aż 45 butelek PET. Stroje będą uszyte przez Tailored Image, firmę projektującą mundury dla personelu z siedzibą w Irlandii Północnej. To duża zmiana, która zapobiegnie marnowaniu się  500,000 butelek PET każdego roku i 2,7 mln butelek w ciągu pięciu lat trwania umowy. Według linii lotniczych, nowy materiał ma o 75 procent niższy ślad węglowy niż tradycyjny poliester.

Mundury mają być także wygodne. Testy pokazały, że są elastyczne, wytrzymałe, a co najważniejsze – wolniej się niszczą niż alternatywy niepochodzące z recyklingu, co oznacza, że będą rzadziej produkowane. A to kolejna korzyść dla środowiska.

Zmienią się także detale dotyczące służbowych strojów. Plastikowe guziki będą zastąpione metalowymi spinkami do koszul, a kołnierzyki – modelowane dzięki tekturowym, a nie plastikowym usztywniaczom. Swoje uniformy załoga samolotu będzie przechowywała w pokrowcach wykonanych z materiałów biodegradowalnych.

Luźne garnitury i sportowe buty w liniach lotniczych SkyUp

Z kolei ukraińskie linie lotnicze postanowiły zmienić swój wizerunek zmieniając mundury personelu pokładowego. Uznały, że nie ma potrzeby by strój roboczy podkreślał kobiece kształty. Teraz ich stewardesy będą pracowały w luźnych garniturach i sportowych butach. Będzie elegancko, ale wygodniej, co także pozwoli zapobiec seksistowskim i uprzedmiotowiającym komentarzom, z którymi często spotykają się stewardessy.

Dotychczasowe mundury personelu pokładowego SkyUp

Wygoda przede wszystkim

Zamiast dopasowanych marynarek, apaszek na szyi, obcisłych spódnic i butów na obcasie, ukraińskie stewardessy będą nosić luźne marynarki i szerokie spodnie oraz jedwabną chustkę zawieszoną na ramieniu. A do tego sneakersy (ergonomiczne trampki NikeAir), które będą znacznie wygodniejsze w trakcie wielogodzinnej pracy. Całość utrzymana będzie w barwach linii lotniczej, czyli intensywnym pomarańczowym odcieniu. Wykonawcą projektu jest ukraińska marka modowa GUDU. Jak podkreślają projektanci, zależało im na dopasowaniu swojego projektu do zmieniających się norm społecznych, mając cały czas na uwadze to, że priorytetem dla SkyUp jest wygoda i swoboda ruchów.

Zmiany zasad makijażu i fryzur

Rewolucja obejmie także zasady dotyczące makijażu, który nadal będzie obowiązywał, ale będzie dużo lżejszy. Pomarańczowy gradient na oku, który ma nawiązywać do kolorów zachodzącego słońca opracowali dla marki eksperci z Backstage Beauty&Refresh. Oprócz tego stewardessy nie będą musiały trzymać się określonego rodzaju fryzury, jakim do tej pory był ciasno związany koczek. Teraz będą miały większą swobodę w upinaniu włosów.

Jak udowodniły easyJet i SkyUp wygoda i ekologia w liniach lotniczych to nowy trend w lotniczym świecie, ale troska o środowisko i personel pokładowy to priorytety, które plasują te linie lotniczej w awangardzie. Czy inne linie pójdą w ich ślady? Oby zaskoczyły nas działaniami, które pozwolą na ekologiczne podróżowanie.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Ta strona wykorzystuje pliki cookie i zewnętrzne skrypty, aby zwiększyć wygodę korzystania z niej. Kontynuując korzystanie z serwisu, wyrażasz na to zgodę. Akceptuję Czytaj więcej