redakcja@aktywni-plus.pl
Zabiegi medycyny estetycznej dla mężczyzn – walka z kompleksami czy chęć wyglądania młodziej?
Zabiegi medycyny estetycznej dla mężczyzn to nie jest już w Polsce temat tabu. Coraz więcej panów chce wyglądać młodziej i lepiej czuć się we własnej skórze. Z jakich propozycji lekarzy mogą skorzystać, aby poprawić swój komfort życia? O problemach natury estetycznej, z którymi najczęściej borykają się mężczyźni, mówi dr n. med. Krzysztof Jakubowski z Kliniki Medycyny Estetycznej ESTELL.
Minęły już czasy, w których dbałość przez mężczyzn o wygląd był czymś o czym się nie mówiło. Panowie coraz częściej zaglądają do gabinetów specjalistów, aby poczuć się lepiej w swojej skórze, poprawić komfort życia czy pozbawić się wieloletnich kompleksów. Co ciekawe, problemy z jakimi przychodzą są podobne do tych, na jakie skarżą się kobiety. – Nie robią korekty ust, chyba że są to korekty pourazowe. Korzystają z zabiegów z wykorzystaniem toksyny botulinowej, robią botoks, mezoterapię, stosują wypełniacze. Technika robienia takich zabiegów u mężczyzn jest jednak inna niż u kobiet, chociażby ze względu na budowę anatomiczną – mówi dr Krzysztof Jakubowski. I dodaje – chodzi o kształt, chociażby łuków brwiowych, inną bródkę, inaczej ukształtowaną żuchwę. Zabieg przeprowadza się wtedy inaczej, bo na przykład część panów chce mieć bródkę z dołkiem, wystającą. Można zaznaczyć kształt żuchwy, żeby wyglądało to inaczej, lub kształt nosa – podnieść go, trochę wyprostować. Takiego typu poprawki można zaobserwować u celebrytów – mówi lekarz.
Motywuje praca i…partnerka
Panów w klinikach medycyny estetycznej pojawia się coraz więcej, ponieważ tak jak panie, chcą dobrze wyglądać. Dbają o ręce, buty, kupują nowe zegarki, pracują w korporacjach. – Myślę, że motywacja jest spowodowana również żoną lub partnerką. Pacjenci chcą coś zmienić, lepiej wyglądać, ponieważ pracują w różnych instytucjach, prowadzą życie publiczne. Tutaj możemy zwrócić uwagę na polityków – jak wyglądały ich zęby kiedyś, a jak wyglądają teraz – od tego się zaczyna. W pewnym sensie nasza atrakcyjność, ta zewnętrzna, też ma wpływ na nasze życie. Każdy chce dobrze wyglądać, być dobrze postrzeganym przez innych – tłumaczy motywacje swoich pacjentów lekarz.
Zabiegi medycyny estetycznej dla mężczyzn
Wypełniacze i botoks to zabiegi, na które panowie decydują się najczęściej. Mniej dbają o wygląd szyi – na tym bardziej zależy kobietom. Mężczyźni chcą, żeby ich twarz dobrze wyglądała np. dzięki zamknięciu naczynek. W przeciwieństwie do pań nie są przekonani do poprawiania ust, redukowania rowków podoczodołowych czy doliny łez.
Jak się okazuje – zarówno mężczyźni w młodszym, jak i starszym wieku chętnie korzystają z możliwości poprawy wyglądu. – W medycynie estetycznej nie jest tak, że np. ktoś po 65-tym roku życia nie skorzysta już z zabiegu. Może mężczyzn w takim wieku jest mniej, ale przychodzą pacjenci liczący także ponad 70 lat. Trzeba to wszystko dostosować odpowiednio do potrzeb, wieku i płci – stwierdza specjalista.
Wywiad i badania to podstawa
Jak mówi dr Krzysztof Jakubowski, w medycynie estetycznej nie ma zabiegów dedykowanych wyłącznie mężczyznom, tak jak nie ma procedur, którym mogą poddać się wyłącznie kobiety – Mężczyźni zmieniający płeć mogą założyć sobie nawet implanty. Tutaj nie ma takich ograniczeń – wyjaśnia lekarz.
Specjalista podkreśla, że każdego pacjenta traktuje holistycznie, a wykonanie jakiegokolwiek zabiegu każdorazowo poprzedzają szczegółowe badania lekarskie i zebranie wywiadu. – Na tej podstawie dopiero możemy omawiać oczekiwania pacjenta. Możemy też zrobić mu zdjęcie i symultanicznie przedstawić, jak potem będzie wyglądał. Dopiero potem rozwija się cały proces – mówi lekarz.
Jeśli chodzi o nasze zdrowie, czynnikiem wyboru placówki nie może być cena – przekonuje dr Krzysztof Jakubowski. – Każdy pacjent powinien zwracać uwagę w jakim miejscu jest wykonywany zabieg, jakie kwalifikacje ma lekarz oraz jaka jest jakość podawanych materiałów – w myśl hasła ,,gdzie? kto? czym?’’.