Żyj bardziej! Portal dla ludzi dojrzałych

Korzyści z bycia wolontariuszem po 50-tce

Bezinteresowna pomoc daje wolontariuszom wiele korzyści. Mimo że pracują za darmo, oferowana pomoc, zaangażowanie na rzecz lokalnej społeczności czy zbieranie datków daje im poczucie przydatności i satysfakcji ze swojego życia. Ma to szczególne znaczenie, gdy mówimy o osobie starszej, która poprzez wspieranie innych, pomaga w ten sposób również sobie. Ale korzyści z bycia wolontariuszem w starszym wieku jest jeszcze więcej, przeczytajcie jakich!

Dlaczego warto być wolontariuszem?

Badania dowodzą, że bycie wolontariuszem pomaga w wielu sferach życia. Oddając swoje serce, czas i empatię potrzebującym, można zyskać wiele, z czego najważniejsze plusy to:

  • zmniejszenie stresu,
  • nawiązanie nowych znajomości,
  • poszerzenie kontaktów z lokalną społecznością,
  • uczenie się nowych umiejętności,
  • lepsze radzenie sobie z depresją czy utratą bliskiej osoby,
  • zwiększenie poczucia celu. 

Dlatego, mając wolny czas i chęć, warto zgłosić się do pracy w wolontariacie, szczególnie w dojrzałym wieku. Kiedy dzieci nie absorbują już tyle naszej uwagi, nadmiar czasu możemy spożytkować na pomoc innym ludziom w zaspokojeniu ich podstawowych potrzeb fizycznych, emocjonalnych, psychologicznych czy społecznych. Może to być wsparcie dla seniorów, organizowanie akcji charytatywnych, zbiórka żywności czy pomoc dzieciom w świetlicy środowiskowej. Takie postępowanie nie tylko zaangażuje w pożyteczne działania, ale także zapewnia większą satysfakcję z życia i wiele korzyści emocjonalnych oraz fizycznych, zwłaszcza, gdy dotyczy to wolontariusza w sile wieku.

Korzyści z bycia wolontariuszem

Korzyści z bycia wolontariuszem po 50-tce

Wyższa samoocena i poczucie celu

Wolontariat pomaga w poszukiwaniu własnego ja, odkrywaniu swoich talentów i mocnych stron. Kiedy angażujemy się w pomoc w organizacji charytatywnej czy wspieramy seniorów w codziennych czynnościach, mamy poczucie celu i spełnienia. Wielu wolontariuszy zyskuje dzięki temu większą samoocenę i wiarę w siebie, swoje kompetencje oraz umiejętności.

Znowu poczujesz się potrzebna/y

Osoby dojrzałe i seniorzy mają duże doświadczenie i wiedzę. Po spędzeniu większej części życia zgodnie z ustaloną rutyną, czy to pracując, czy wychowując dzieci, w momencie przejścia na emeryturę szukają różnych okazji do zaangażowania się w coś pożytecznego. Jeśli jesteś emerytowanym księgowym, możesz pomóc w prowadzeniu fundacji. Jeśli masz doświadczenie jako nauczyciel, będziesz doskonałym mentorem dla dzieci ze świetlicy środowiskowej. Zastanów się, co jest Twoją mocną stroną i wykorzystaj to pomagając innym! Dzięki temu znowu poczujesz się potrzebna/y.

Mniejsza izolacja i więcej znajomych 

Izolacja społeczna i samotność to powszechne zjawiska w życiu wielu osób starszych. Często usuwają się oni w cień, ponieważ czują, że ich obowiązki wobec rodziny i społeczeństwa dobiegły końca. Wolontariat to dobry sposób na spotykanie ludzi o podobnych poglądach i nawiązywanie nowych przyjaźni z ludźmi w każdym wieku, a także na wyjście ze swoich czterech ścian na zewnątrz.

Lepsze zdrowie psychiczne i fizyczne

Osoby starsze, które zgłaszają się na ochotnika do pracy wolontariackiej, dłużej zachowują sprawność fizyczną, mają lepsze samopoczucie i żyją dłużej. Eksperci twierdzą także, że kiedy skupiamy się na kimś innym niż my sami, odczuwamy mniejszy stres. Nastroje i emocje, takie jak optymizm, radość i kontrola nad własnym losem, wzmacniają także układ odpornościowy, przez co mniej chorujemy i czujemy większą witalność.

Dużo szczęścia i radości

Wolontariat tworzy więzi społeczne, dzięki którym czujemy się kochani i potrzebni. Zrozumienie obaw i potrzeb naszej społeczności pomaga rozwijać empatię. Empatia sprawia, że ​​jesteśmy bliżej innych ludzi, a co za tym idzie, pomaga nam tworzyć głębsze i bardziej znaczące relacje. Związki międzyludzkie, kontakty społeczne czy przyjaźń zawarte poprzez wolontariat przynoszą dużo szczęścia i radości.

Lepsze relacje międzypokoleniowe

Seniorzy, którzy zgłaszają się do pracy jako wolontariusz, mają wyjątkową okazję do nawiązania kontaktu z młodszym pokoleniem wolontariuszy, nawet jeśli ich praca nie polega na pomocy młodszym ludziom. Wspólny wolontariat może tworzyć trwałe przyjaźnie dzięki obopólnym doświadczeniom, pomimo różnic pokoleniowych.

Aktywny tryb życia

Ćwiczenia fizyczne i aktywny tryb życia może zapobiec wielu urazom i chorobom. Poszukiwanie okazji do zaangażowania w przedsięwzięcia charytatywne może pobudzić seniorów do działania i zachęcić innych do form czynnego spędzania czasu.

Korzyści z bycia wolontariuszem

Jak widać, niezależnie od konkretnego celu, wolontariat pomaga nie tylko społeczności, ale także wolontariuszowi. Więc wybierz swój cel, dziel się swoimi umiejętnościami i dokonuj zmian na lepsze! Może to oznaczać nie tylko pełniejsze życie, ale także dłuższe!

Gdzie szukać pracy jako wolontariusz?

Najpierw warto się rozejrzeć dookoła. Może w pobliżu jest osoba, która potrzebuje pomocy i wystarczy się z nią skontaktować? Być może w tej samej dzielnicy czy mieście, w którym mieszkasz, działa fundacja bądź instytucje kościelne, które wspierają najbardziej potrzebujących? Warto również zapytać o możliwość pracy jako wolontariusz w lokalnym MOPS-ie. Najwięcej informacji i ofert znajdziesz jednak w Internecie, na stronach internetowych organizacji, urzędów miejskich czy w serwisach ogłoszeniowych.

Przydatne linki:

Znajdź swoje Centrum Wolontariatu
Centrum Wolontariatu Muzeum Powstania Warszawskiego
E-wolontariat
Organizacja szuka wolontariusza – ogłoszenia
Spis organizacji pozarządowych
Pomoc w dobie koronawirusa (spis MOPS-ów w wg województw)

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Ta strona wykorzystuje pliki cookie i zewnętrzne skrypty, aby zwiększyć wygodę korzystania z niej. Kontynuując korzystanie z serwisu, wyrażasz na to zgodę. Akceptuję Czytaj więcej