Żyj bardziej! Portal dla ludzi dojrzałych

Łódź – spacer ulicami miasta

Czwarte największe miasto w Polsce. Najdłuższa ulica handlowa w Europie. Ścisła czołówka zwycięzców w światowym rankingu Lonely Planet na najciekawszą destynację 2019 roku. Czy wiecie już o jakim mieście mowa? Chodzi o Łódź – spacer ulicami miasta może być wyjątkowym przeżyciem. Zapraszamy! 

Według prestiżowego zestawienia „Best value. Ten places made for affordable adventures” (z ang. Najlepsza wartość. 10 miejsc stworzonych do przystępnych cenowo przygód) opracowanego przez Lonely Planet – wiodącego wydawnictwa na rynku podróżniczym − Łódź zajęła drugie miejsce! W rankingu oceniane były najlepsze, nieodkryte miejsca dla turystów budżetowych. Miasto znad Wisły wyprzedziło m.in. Park Narodowy Great Smoky Mountains w USA, Malediwy czy amerykańskie Houston. Z tej okazji producent butów Merrell przygotował krótki przewodnik po najciekawszych łódzkich szlakach, w którym przekonuje, dlaczego warto odwiedzić to miasto.

Dlaczego Łódź?

To niezwykłe miejsce, w którym historia w wyraźny sposób przeplata się z wielkomiejską teraźniejszością. Dawne fabryki zostały odrestaurowane i przemienione w nowoczesne obszary kulturalne. Jedyna w swoim rodzaju architektura sprawia, że Łódź jest prawdziwą perełką nie tylko na podróżniczej mapie Polski, ale także poza jej granicami. Właśnie tutaj wielobarwne, wielkoformatowe murale w magiczny sposób współgrają z secesyjnymi kamienicami, a postindustrialne budynki kryją w swoich murach tętniące życiem galerie sztuki, butiki i modne restauracje.

Łódź – spacer ulicami miasta

Centralną osią miasta jest osławiona Piotrkowska – jedna z najdłuższych handlowych ulic w całej Europie. Ponad czterokilometrowa trasa skrywa w sobie niezliczoną liczbę wyjątkowych miejsc, które po prostu trzeba odwiedzić. Przechadzka po teoretycznie prostym trakcie może się więc przerodzić w całkowicie zakręconą przygodę! Przed dłuższą wycieczką warto pomyśleć o odpowiednich butach, które świetnie sprawdzą się na miejskim szlaku. Przy kapryśnej pogodzie warto postawić na model z wodoodporną membraną, solidną podeszwą, która zagwarantuje stabilność nawet na najbardziej nierównych chodnikach, i poduszką powietrzna w miejscu pięty, która zapewni komfort podczas długich spacerów. 

Odkryj magiczne zakamarki…

Wewnętrzne dziedzińce, kryjące się za żelaznymi bramami są warte równie dużego zainteresowania co główna ulica. Pasaż Róży znajdujący się w podwórku przy Piotrkowskiej 3 to niepowtarzalne i magiczne miejsce. Ściany wewnętrznego dziedzińca są całkowicie pokryte fragmentami niesymetrycznie przyciętych luster. Artystyczna instalacja nawiązuje do sposobu widzenia świata – szklana mozaika uzmysławia nam, jak nawet najmniejszy ruch wpływa na zmianę odbicia i postrzegania rzeczywistości. Całość robi naprawdę niesamowite wrażenie!

OFF Piotrkowska to kolejny, wyróżniający się projekt, zrzeszający przedstawicieli przemysłów kreatywnych, obok którego nie można przejść obojętnie. Na terenie dawnej fabryki bawełny mieszczą się między innymi kluby muzyczne, showroomy znanych projektantów i nowoczesne restauracje. Ideą powstania tego alternatywnego, tętniącego życiem miejsca było przede wszystkim stworzenie przestrzeni odbiegającej od głównego konsumenckiego nurtu. Polecamy zajrzeć tu choć na chwilę, aby w pełni rozsmakować się w kulinarnych i kulturalnych atrakcjach Łodzi.

… i wróć na trasę główną

Powracając do głównej, spacerowej części ulicy, mijamy piękne fasady budynków i liczne fontanny. Tym razem warto jednak patrzeć pod nogi, by nie przeoczyć Alei Gwiazd, która przypomina Walk of Fame z Hollywood. To doskonałe miejsce, aby poszukać śladów swoich ulubionych twórców i zapoznać się z filmową historią Łodzi. Najmłodszych podróżników z pewnością ucieszy fakt, że będą mogli spotkać prawdziwego Misia Uszatka. Do kulturalnych rozważań zachęcają również wierne podobizny Juliana Tuwima i Stefana Jaracza. Tak doborowe towarzystwo znajdziemy wyłącznie na Piotrkowskiej!

Czarująca Łódź oferuje mnóstwo niezapomnianych atrakcji. Spacer główną ulicą to tylko jedna z propozycji aktywnego spędzenia czasu. Zachęcamy do odwiedzenia tego niepowtarzalnego miejsca i przekonania się jak historia, kultura i sztuka pięknie wkomponowały się w codzienny rytm wielkiego miasta.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Ta strona wykorzystuje pliki cookie i zewnętrzne skrypty, aby zwiększyć wygodę korzystania z niej. Kontynuując korzystanie z serwisu, wyrażasz na to zgodę. Akceptuję Czytaj więcej