redakcja@aktywni-plus.pl
Tadeusz Rolke – słynny fotograf imponuje i uwodzi
Jeden człowiek fotografuje jeden temat przez ćwierć wieku i ma świadomość, że opowiada never ending story
Wydania projektu podjęła się fundacja S he for art, której misją jest budowanie idei ‘pomostu’ łączącego skrajne generacje twórców XX i XXI w. Takim projektem jest album „Tu Byliśmy” słynnego fotografa Tadeusza Rolke.
Podjął się on próby ocalenia obiektów z niezliczonych i rozproszonych sztetli. Zauważenia i uchwycenia na fotografii niemych świadków tamtego społeczeństwa, którzy przetrwają dzięki jego serii fotografii zamkniętych w albumie. Opowiedział o narodzie bez pokazywania martyrologii i chodzenia po cmentarzach.
W projekcie Tadeusza Rolke nie ma ludzi, bo ci prawdziwi „tu byli”, ale zniknęli wraz z Zagładą. Brak ludzi to osobisty hołd fotografa złożony tym wszystkim, którzy odeszli. Można ich sobie wyobrazić, lecz zobaczyć się nie da – relacjonuje we wstępie albumu Paweł Smoleński, reporter, pisarz, publicysta i dziennikarz.
Album „Tu Byliśmy” Tadeusza Rolke jest dostępny do kupienia w Warszawie, w dwóch lokalizacjach:
Leica story, przy ul. Mysiej 3, Book Book, przy ul. Wiejskiej 14.
Polecamy!
Tadeusz Rolke, fotograf
Urodzony w 1929 roku w Warszawie gdzie mieszkał i pracował jako fotoreporter w latach 50. i 60. (pisma: Stolica, Polska), fotograf mody, (Ty i Ja), artysta fotograf, wykładowca (Warszawska Szkoła Fotografii, Uniwersytet Warszawski) wydawca (współzałożyciel ediotion.fotoTapeta). Po powstaniu Warszawskim wywieziony na roboty przymusowe do Niemiec. Po wojnie, studiował historię sztuki w Lublinie i Warszawie. Więziony w okresie stalinowskim.
Po 1989 roku współpracował z Gazetą Wyborczą. W latach 70. mieszkał w Hamburgu fotografując tam m.in. dla Sterna, Geo i Art a także podczas festiwali teatralnych we Włoszech, Francji i Holandii. Odbył wiele podróży m.in. do: ZSRR, Francji, Grecji, Włoch, Jugosławii, Izraela, na Słowację, Węgry Litwę i Ukrainę. Jest autorem wielu wystaw i albumów fotograficznych. Jego prace znajdują się w wielu zbiorach publicznych i kolekcjach prywatnych. Fotografuje nieprzerwanie do dzisiaj.
Fundacja S he for Art
Ma na celu wspieranie szeroko rozumianej działalności artystycznej oraz edukacyjnej. Stworzenie przestrzeni dla realizacji projektów artystycznych również tych międzynarodowych. Inicjowanie działań twórczych, szkoleń, warsztatów, spotkań.
Upowszechnianie nowatorskich postaw artystycznych i wspieranie różnych form aktywności twórczej. Podstawą naszego statutu jest propagowanie wszelkiej aktywności w zakresie ochrony dóbr kultury i sztuki oraz dziedzictwa narodowego.
Głównym programem Fundacji jest budowanie idei „pomostu” łączącego skrajne generacje twórców XX i XXI wieku. To z jednej strony hołd składany artystom, których działalność wygasa oraz szansa dla tych, którzy są na początku swojej twórczej drogi. W ramach działalności Fundacja prowadzi wydawnictwo.