Żyj bardziej! Portal dla ludzi dojrzałych

Baseny termalne w Polsce i Europie

Baseny termalne pozwalają się rozgrzać i przyjemnie zrelaksować, ale również wpływają leczniczo na nasz organizm. Dodatkowo, jeśli weźmiemy pod uwagę piękne widoki krajobrazów czy gór, które można podziwiać z basenu termalnego, nie ma lepszego miejsca, by się odprężyć i naładować akumulatory.

Naszą prezentację rozpoczynamy od pięknie zlokalizowanych term w Zakopanem, Białce Tatrzańskiej i Chochołowie, i odkrywamy pozostałe 11 miejsc w całej Polsce, w których można zaznać relaksujących kąpieli w naturalnie gorących wodach geotermalnych. Zestawienie prezentuje cenę biletu wstępu do term wraz z kosztem zakwaterowania.

Najtańsze baseny termalne w Polsce na wyjazd we dwoje

Najtańszym miejscem na weekendowy wypad do term w Polsce jest Grudziądz, gdzie za nocleg oraz bilety do lokalnej Geotermii zapłacimy od 321 zł. Niewiele drożej będzie również w Termach Mszczonów (352 zł), które mają ofertę dla seniorów, oraz Basenach Mineralnych w Solcu-Zdroju (396 zł), które kuszą nie tylko basenami rekreacyjnymi z gorącą wodą termalną, ale również jedynym w Polsce gorącym basenem z silnie zmineralizowaną wodą solankowo-siarczkową o niesamowitych zdolnościach regeneracyjnych, przeciwzapalnych i detoksykujących.

zdj. http://www.basenymineralne.pl

Baseny termalne – Małopolska

Jeśli jednak Solec-Zdrój nie jest nam po drodze, wciąż możemy wybierać spośród wielu miejsc rozsianych po całej Polsce. Aby połączyć niesamowity relaks w gorących termach z widokiem na górskie ośnieżone szczyty, warto rozważyć największy kompleks termalny w Tatrach, czyli Termy Chochołowskie, Termy Bania w Białce Tatrzańskiej, które dzięki podziałowi na strefę głośną i cichą pozwolą na niesamowite wyciszenie i odprężenie, czy Termy Bukovina z 12 basenami termalnymi zlokalizowanymi u podnóża gór. W tych lokalizacjach za wypad dla dwojga należy zapłacić ok. 450 zł.

Termy Uniejów – tutaj będzie najdrożej

Najdrożej będzie, jeśli zdecydujemy się na weekendowy wypad do Uniejowa, głównie ze względu na najwyższy w całej Polsce koszt zakupu całodziennego biletu wstępu. Łączny koszt noclegu oraz wejściówek dla 2 osób to 520 zł. Za tę cenę jednak odwiedzający mogą liczyć na masę atrakcji. Na spragnionych rozgrzewających wrażeń w Termach Uniejów czekają baseny solankowo-uzdrowiskowe z hydromasażami i leżankami usytuowanymi w wodzie o temperaturze 35°C, jacuzzi, tężnia solankowa, łaźnie turecka i aromatyczna czy sanatorium.

Baseny termalne Słowacja

Park Wodny Tatralandia – rozrywka dla całej rodziny

Słowacja słynie z term, a ponieważ odległość nie stanowi tu dużego problemu, są one licznie odwiedzane przez turystów z Polski. Podziemne wody na Słowacji zasilają często baseny termalne w słowackich aquaparkach. Najbardziej znany to zapewne Tatralandia – ogromny park wodny, z parkiem linowym, turystyczną wioską i placami zabaw. Znajduje się tam aż 27 zjeżdżalni i 11 basenów termalnych. To idealne miesjce dla rodzin z dziećmi, ale nie tylko. Centrum odnowy biologicznej zapewni relaks także nieco starszym turystom. Można tam zrelaksować się w saunach wykorzystujących promieniowanie podczerwone, w czasie perełkowego masażu nóg czy też za pomocą ziołowej aromaterapii.

Besenova – termy i baseny

Z kolei Besenova to aquapark, który znajduje się pod gołym niebem. Znajdująca się tam woda bogata jest w żelazo, stąd warto pamiętać o ciemnych kolorach strojów kąpielowych, bo zwykle zabawiarwiają się one na brunatno-czerwony kolor. Basenova to ogromny basen do pływania oraz kilka mniejszych z masażami wodnymi, przypominających kociołki, w których „gotują się” turyści. Znajduje się tutaj również wiele innych atrakcji, z których warto wymienić multum fontann, zjeżdżalni, jacuzzi oraz wodne bicze. Dla zwolenników plażowania, jest również możliwość wypoczynku i opalania się na leżakach. Woda tutaj wydobywa się z 1987 m przy temperaturze 60,5 st.C i ma pozytywny wpływ na układ ruchowy i oddechowy, pomaga także w leczeniu problemów urologicznych.

Oravice baseny termalne

Ciekawym też basenem termalnym na Słowacji jest Meander Oravice – aquapark, w którym można kąpać się także zimą. Woda osiąga tam temperaturę 34 st.C, a izolację od zimnego powietrza skutecznie tworzy unosząca się para. Woda zasilająca baseny termalne w Meandrze pochodzi z wodnych pokładów znajdujących się prawie dwa kilometry pod ziemią. Temperatura tej wody wnosi około 70 st.C, ale zanim trafi do basenu, ochładza się pod wpływem ruchu i przepływania i zostaje oczyszczona przez filtry. Nie traci jednak swoich leczniczych właściwości i doskolane wpływa terapię dróg moczowych, nerek oraz układu nerwowego i ruchowego.

Basen termalny Parenica – kąpiel w jaskini

Trochę niższą temperaturę – 42 st.C – mają wody w termach w Parenicy. Nie nadają się zatem do pływania, gdyż byłoby to zbyt obciążające dla pracy serca. Jednak kąpiel w Parenicy zapewni niewątpliwie niezapomniane wrażenia. Termy znajdują się w naturalnie utworzonej jaskini z leczniczą, czysto naturalną, bogatą w magnez i wapń wodą. Kąpiel leczniczo wpływa na układ mięśniowo-szkieletowy. Woda ze źródeł termalnych wpływa bezpośrednio do jaskini, a jej temperatura ogrzewa naturalny basen jaskiniowy, woda w basenie nie jest uzdatniana chemicznie i nie jest rozcieńczana. 

Największe termy w Europie

A jeśli marzy się Tobie bliższa lub dalsza weekendowa podróż, w Europie można znaleźć przepiękne miejsca, jak nie z tego świata. Prawdziwie sielankowa Toskania ze słynnymi Terme di Saturnia, to miejsce znane od czasów starożytnych Rzymian. Aby zaznać kąpieli termalnych w naturalnych zagłębieniach wypełnionych przez wulkaniczne wody o temperaturze 37,5°C, należy przeznaczyć przeciętnie około 700 zł, za nocleg oraz bilety dla 2 osób. Myśląc o podróży termalnej nie możemy zapomnieć o Budapeszcie, miastu słynącemu z basenów, term i łaźni tureckich, które powstały w XVI – XVII wieku i nadal są w użyciu. Dzień w Széchenyi Baths oraz nocleg to koszt średnio 550 zł. A na fanów nieziemskich miejsc czeka słynna islandzka Błękitna Laguna ze zmineralizowaną błękitną wodą, kontrastującą z zimnym wulkanicznym krajobrazem. Wyprawa na Islandię, jest jednak znacznie droższa, a koszt noclegu oraz wstępu do term dla dwóch osób jest trzykrotnie większy w porównaniu do Budapesztu i wynosi średnio 1432 zł.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Ta strona wykorzystuje pliki cookie i zewnętrzne skrypty, aby zwiększyć wygodę korzystania z niej. Kontynuując korzystanie z serwisu, wyrażasz na to zgodę. Akceptuję Czytaj więcej