Żyj bardziej! Portal dla ludzi dojrzałych

Loty balonem – najciekawsze trasy widokowe w Europie

Loty balonem na ogrzane powietrze są z pewnością niesamowitym przeżyciem, znacznie różniącym się od lotu samolotem. Z wnętrza balonowego kosza można podziwiać niezapomniane krajobrazy, zwierzęta, wschody i zachody słońca w wyjątkowy i rzadki sposób. Taki rejs możliwy jest także dla osób starszych i z ograniczoną mobilnością. To również świetny pomysł na prezent lub romantyczną randkę dla dwojga zakochanych. Oto najciekawsze widokowe loty balonem balonem w Europie.

Lot balonem – najlepsza pogoda

Sezon na przelot balonem trwa w zasadzie cały rok, ale najwięcej lotów odbywa się od maja do października. Wszystko uzależnione jest od pogody i termiki. W pogodne, ciepłe dni w godzinach około południowych na skutek nagrzewania podłoża przez słońce powstają w powietrzu silne prądy konwekcyjne, które są bardzo niebezpieczne dla balonu. Dlatego najczęściej loty odbywają się o świcie lub w godzinach popołudniowych. Najlepszą pogodę gwarantują rozległe, stabilne układy wyżowe. Opady atmosferyczne, czy to deszcz, czy to śnieg, wykluczają możliwość lotu. Przeciwwskazaniem jest również możliwość wystąpienia burz lub silne wiatry.

Lot balonem – ceny

Ceny lotu balonem to wydatek w przedziale 400-800 zł na osobę. Cena uzależniona jest od miejsca wylotu i wielkości gondoli balonu. W większej zmieści się więcej osób, a więc cena będzie niższa. Loty balonem realizowane są zwykle w 3-10 osobowych grupach, ale możliwe jest również wynajęcie balonu na wyłączność. To wiąże się z dużo wyższymi kosztami, ale za to mamy gwarancję intymności i prywatności.

Pierwszy lot balonem – co warto wiedzieć?

Loty balonem należą do sportów ekstremalnych, które na pewno dostarczą mocnych wrażeń i szczypty adrenaliny. Dlatego priorytetem musi tu być bezpieczeństwo. Ważna jest jakość i przeglądy techniczne sprzętu, a także ubezpieczenie OC, NW i OC przewoźnika. Warto również sprawdzić doświadczenie pilotów czy certyfikat AOC firmy organizującej przeloty, czyli pełną certyfikację w zakresie wykonywania komercyjnych lotów pasażerskich.

Ze względów bezpieczeństwa latać balonem nie powinny kobiety w ciąży, dzieci poniżej 4 roku życia, a także osoby, które nurkowały do 48 godzin przed lotem.

Jeśli boisz się wysokości, a , nie musi to być przeszkodą w lataniu balonem. Niektóre firmy oferują pasy bezpieczeństwa, które zapewniają komfort psychiczny zarówno w trakcie podróży, jak i przy lądowaniu. Co więcej, lot balonem można zorganizować dla osób z ograniczoną mobilnością i starszych, które podróż odbywają na fotelach lotniczych zapewniających maksymalny komfort i najwyższe standardy bezpieczeństwa. Dzięki otwieranym z boku kosza drzwiom, na pokład można łatwo wejść, a przeźroczysty materiał dostarcza dodatkowych wrażeń wzrokowych.

Najciekawsze widokowe loty balonem w Europie

Lot balonem Karkonosze, Polska

Dolny Śląsk to jedna z najbardziej widokowych części Polski, a lot nad Karkonoszami to niesamowite wrażenia i krajobrazy. W czasie rejsu zobaczycie zapierającą dech w piersiach panoramę gór oświetlonych złotą poświatą słońca. Przeżyjecie niesamowite chwile, podziwiając z balonu perły architektury przepięknej Doliny Pałaców i Ogrodów, którą można podziwiać z balonowego kosza. To liczący blisko 100 m2 obszar położony w Kotlinie Jeleniogórskiej pomiędzy Rudawami Janowickimi a Karkonoszami. Znajduje się tu niemal 30 obiektów architektury świeckiej pochodzących z czasów świetności polskich elit rycerskich i szlacheckich. To wyjątkowe rezydencje z epoki romantyzmu otoczone fantastycznymi parkami krajobrazowymi.

Château d’Oex, Szwajcaria

Czy zastanawiałeś się kiedyś, jak wyglądają Alpy z góry? Wyobraź sobie, że płyniesz obok zapierających dech w piersiach, pokrytych śniegiem szwajcarskich gór i dolin. W styczniu każdego roku odbywa się tu 9-dniowy festiwal, który gromadzi pilotów z około dwudziestu różnych krajów, a prawie sto balonów wznosi się w górę, by odbyć podróż ponad szczytami. Lot balonem zimą może wydawać się szalonym pomysłem, ale z pewnością zapomnisz o zimnie, gdy zobaczysz te majestatyczne górskie krajobrazy na tle błękitnego nieba.

Toskania, Włochy

Ten ukochany przez wielu turystów region Włoch jest jeszcze bardziej romantyczny z góry. Widok jest niezapomniany. Z balonu można podziwiać stare toskańskie zamki i renesansowe wille, widok z lotu ptaka na stare miasta Poggibonsi, San Gimignano, Col Val D’Elsa i zachwycać się typowymi wzgórzami Chianti z winnicami i lasami. W pogodny dzień, jeśli lecimy dostatecznie wysoko, w oddali widać morze tyreńskie lub śródziemnomorskie odbijające poranne słońce. Te niesamowite panoramiczne widoki najlepiej obserwować z góry.

Dolina Loary, Francja

Lot balonem to dobry sposób, aby zobaczyć w ciągu jednego dnia tak dużo zamków i winnic. Będzie to naprawdę wyjątkowy widok na wypielęgnowane ogrody okolicznych zamków i dywany winnic rozsianych po okolicy nad Loarą.

W Dolinie Loary znajduje się ponad 800 zamków i dworów. Podróżując nad doliną można podziwiać wspaniałe widoki na kamienne wioski, rzeki, pola słoneczników, winnice i oczywiście zamki, które wydają się pochodzić prosto z baśni.

Bristol, Anglia

Podróżni, którzy odwiedzą Wielką Brytanię na początku sierpnia, nie powinni przegapić Bristol International Balloon Fiesta. Ten weekendowy festiwal jest największą coroczną imprezą balonową w Wielkiej Brytanii i obejmuje wieczorny pół-choreograficzny pokaz, kiedy balony rozświetlają nocne niebo w rytm muzyki. Nie ma nic lepszego spektaklu niż widok balonów zapalających płomienie, gdy gra muzyka!

Wilno, Litwa

Wilno jest jednym z nielicznych europejskich miast, w których balony na ogrzane powietrze latają tuż nad starym miastem – dzięki czemu możesz obserwować gotyckie i renesansowe iglice historycznego centrum miasta z góry, podziwiać rzekę Wilię i oderwać się od rzeczywistości. Gratka na krótki urlop na majówkę – zwłaszcza w połączeniu z musującym śniadaniem …

Istria, Chorwacja

Mówi się, że Istria jest najlepszym miejscem w Europie na lot balonem. Nie wydaje się to mocno przesadzone, ponieważ Istria nazywana jest również „Chorwacką Toskanią”. Czekają na Ciebie niesamowite widoki lasów dębowych, pagórków, pól pszenicy i bujnych winnic, a także miasteczka na wzgórzach, takie jak Motuvun, i jego romańsko-gotycka dzwonnica z XIII wieku.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Ta strona wykorzystuje pliki cookie i zewnętrzne skrypty, aby zwiększyć wygodę korzystania z niej. Kontynuując korzystanie z serwisu, wyrażasz na to zgodę. Akceptuję Czytaj więcej