Żyj bardziej! Portal dla ludzi dojrzałych

Brzuch stresowy – dlaczego jest tak niebezpieczny dla zdrowia?

Większości z nas brzuch stresowy kojarzy się z nieestetycznym wyglądem. Jednak nie chodzi tylko o aspekt wizualny. Problem jest znacznie poważniejszy

Brzuch stresowy to, tłuszcz zgromadzony wokół talii i brzucha. Ma specyficzny wygląd – jest zwarty i ciągnie się od klatki piersiowej aż po pępka. Nie tylko powoduje, że sylwetka jest mniej atrakcyjna i utrudnia wykonywanie codziennych czynności. Przede wszystkim jego obecność jest zagrożeniem dla zdrowia. Niebezpieczeństwo wystąpienia brzucha stresowego jest związane z wyższym ryzykiem udaru, pojawienia się chorób nowotworowych a także rozmaitych dolegliwości ze strony pracy serca.

Brzuch stresowy – jakie są jego przyczyny? 

Otyłość brzuszna ma kilka przyczyn. W większości przypadków wpływa na nią niewłaściwy tryb życia – nieodpowiednia dieta, niepohamowany apetyt, przejadanie się, czyli zbyt duża ilość przyjmowanych kalorii, a także brak aktywności fizycznej. Inną, bardzo często występującą przyczyną jest zaburzenie gospodarki hormonalnej – najczęściej spowodowane przez nadprodukcję kortyzolu.

Kortyzol, potocznie zwany hormonem stresu, jest hormonem sterydowym, który wytwarzany jest z cholesterolu w korze nadnerczy. Jedną z jego głównych funkcji jest regulacja gospodarki węglowodanowej. Nadmiar kortyzolu niekorzystnie wpływa na funkcjonowanie całego organizmu. Często powoduje zwiększony apetyt oraz przyczynia się do zatrzymywania się soli w organizmie. Warto dodać, że w okolicach tułowia zlokalizowanych jest najwięcej receptorów kortyzolu.

W jaki sposób dochodzi do jego nadprodukcji? Najczęściej jest to związane ze zbyt dużą ilością stresu, zbyt intensywnym wysiłkiem fizycznym, niewystarczającą ilością czasu przeznaczoną na relaks i sen.

Brzuch stresowy – jak wygląda?

Brzuch stresowy ma bardzo charakterystyczny wygląd. Tkanka tłuszczowa gromadzącą się w obrębie talii oraz brzucha tworzy typową oponkę. Łatwo go rozpoznać, ponieważ rozpoczyna się już pod biustem (u kobiet) lub klatką piersiową (u mężczyzn) i równomiernie ciągnie się poniżej granicy pępka. Nie jest to galeretowaty brzuch, jaki np. mają kobiety po urodzeniu dziecka, ale zbity, twardy, zwarty i nie zwisający. Skóra na brzuchu stresowym jest cienka i podatna na urazy.

Brzuch stresowy – jak się go pozbyć?

Po pierwsze: umiarkowana aktywność fizyczna

Walkę z brzuchem stresowym powinno się podjąć na kilku płaszczyznach. W przypadku osób aktywnych fizycznie błędem będzie zwiększenie tej aktywności – doprowadzi to jedynie do pogłębienia problemu. Aktywność fizyczna i ćwiczenia powinny być dopasowane do indywidualnych możliwości każdego człowieka, jego stanu zdrowia i kondycji. Powinny się także wiązać z odpowiednią ilością czasu przeznaczoną na wypoczynek. Regeneracja jest bardzo ważnym elementem w tym procesie.

Po drugie: odpowiednia dieta

Kolejnym czynnikiem przyczyniającym się do pozbycia się nieestetycznej oponki jest właściwa dieta – i nie chodzi tu jedynie o odpowiednią ilość kalorii, ale także o regularne posiłki o mniejszej objętości spożywane co 3-4 godziny. Zdrowa zbilansowana dieta powinna być obfita w dużą ilość warzyw, świeżych owoców oraz produktów pełnoziarnistych.

Po trzecie: mniej stresu

W eliminacji brzucha stresowego bardzo istotną rolę odgrywa także redukcja i umiejętne radzenie sobie ze stresem. Warto poznać techniki rozładowywania negatywnych emocji i korzystać z dostępnych sposobów, takich jak joga, medytacja oraz ćwiczenia uważności. Należy także zadbać o wypoczynek dla ciała i duszy. W radzeniu sobie ze stresem może pomóc niekiedy również psycholog czy terapeuta.

Po czwarte: ograniczenie używek

Trzeba ograniczyć, a najlepiej wyeliminować używki – nie tylko alkohol czy papierosy, ale również kofeinę zawartą w kawie. Tę ostatnią można zastąpić herbatami na bazie ziół – szczególnie relaksująco i obniżająco poziom stresu ma napar z rumianku.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Ta strona wykorzystuje pliki cookie i zewnętrzne skrypty, aby zwiększyć wygodę korzystania z niej. Kontynuując korzystanie z serwisu, wyrażasz na to zgodę. Akceptuję Czytaj więcej